Generála Františka Moravce, posmrtně uložili v rodné Čáslavi na Kutnohorsku

Nedlouho před 80. výročím atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha (ve středu 27.5.1942), se dnes do Česka posmrtně vrátil brigádní generál František Moravec, označovaný za autora tohoto plánu. Odletěl z Československa do Anglie v úterý odpoledne 14. března 1939, tedy těsně před okupací Československa Wehrmachtem, ve středu v ranních hodinách 15. března 1939 s 10 svými spolupracovníky. 

Je zde jedna zajímavost. Brigádní generál František Moravec pracoval v Anglii se svými zpravodajskými spolupracovníky mimo jiné i v masivním šestipatrovém domu PORCHESTER GATE ve WESTMINSTERU, ve čtvrti BAYSWATER, v Londýně až do konce války.
Měl jsem možnost toto jejich válěčné sídlo při své návštěvě Londýna navštívit. Ale o tom více příště... .

Urnu s popelem někdejšího velitele československé rozvědky přepravil ze Spojených států vojenský speciál a vojáci čestné stráže ji za účasti veřejnosti, politiků, zástupců armády i Moravcovy rodiny uložili v kolumbáriu na čáslavském hřbitově. Moravec po komunistickém puči v roce 1948 opustil republiku a do konce života pracoval jako poradce na ministerstvu obrany USA. Jeho ostatky se vrátily do vlasti téměř 56 let po jeho smrti.

 

St.Berkovec