HODNOTA ODPOVĚDNOSTI

Modelová situace – podobnost s naší realitou čistě náhodná. Politik nebo ředitel státního podniku způsobí, že přijdeme o peníze. O obrovské peníze. Lhostejno, zda z EU, rozkrádáním, nevýhodnými smlouvami pro stát nebo špatným systémem investic či hospodaření.  

22.06.2018

V konečné fázi jsou to peníze, o které přišli občané, kteří to stejně dříve nebo později zaplatí. Politik nebo ředitel  řekne – v lepším případě – přebírám odpovědnost a odstoupí. V tom lepším případě bez několika tučných platů odstupného. A je vymalováno. Sekera po něm, pravda, trošku zůstala. A dobré jméno si tím nepokazil. On ho totiž nikdy neměl.

Přemýšleli jste někdy o HODNOTĚ ODPOVĚDNOSTI? O tom, jaký má rozdílný koeficient a dopad v jednotě věcných opatření například u politika, který nikdy normálně nepracoval, nepodnikal a často nemá ani díky svému mládí dostatečnou životní zkušenost. A z toho zcela logický pramenící světový názor.  Nepatřím k lidem, kteří si myslí že stáří je zásluha. Ale ani mládí není zásluha.

Jakou hodnotu má v tomto příměru odpovědnost člověka, který v životě NĚCO DOKÁZAL. Nemíním toto NĚCO hodnotit podle současných měřítek naší společnosti. Příčky hodnotového žebříčku jsou polámané a někdy mám pocit, že ten žebřík stojí obráceně a proto je tak vratký. Ale existují hodnoty, na kterých už po tisíciletí stojí lidské společenství. Morální i hmotné. Dělat práci, která přináší lidské společnosti prospěch. Přináší jim hodnoty hmotné i duchovní. Starat se o ty slabší a potřebné. Pakliže taková činnost něčím obohatí jen jednoho jediného člověka, nějak mu pomůže – tak to je dobré a není to plytký život. Je úplně jedno, jestli jde o úspěšného podnikatele, který dává práci třiceti tisícům lidí (myslím tím pochopitelně Ing. Andreje Babiše), nebo herce, za kterým je pozitivní a velká kariéra nejen v jeho profesi, ale také poctivá práce diplomata (myslím tím pochopitelně Martina Stropnického), a nebo novináře, který má za sebou úspěšnou kariéru v médiích i dvaadvacetileté úspěšné působení v komunální politice (myslím tím pochopitelně sebe). Vzhledem k tomu, že naše úspěšné kariéry stále trvají, riskujeme v dnešním politickém klimatu minimálně to dobré jméno. Možná i část té kariéry, protože úspěch se u nás neodpouští. Krást do politiky nejdeme – důkazem toho je právě náš dosavadní život. Jsme jen nespokojení občané, kteří si uvědomují míru osobní odpovědnosti za současnost a budoucnost země, ve které žijí a kterou mají rádi. Nespokojení občané, kteří si uvědomují HODNOTU ODPOVĚDNOSTI.

Standa Berkovec

 

Čtěte více

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota    2. září 2023

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.

 

 

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu

Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky.
Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury.

I

-->