HODNOTA ODPOVĚDNOSTI

Modelová situace – podobnost s naší realitou čistě náhodná. Politik nebo ředitel státního podniku způsobí, že přijdeme o peníze. O obrovské peníze. Lhostejno, zda z EU, rozkrádáním, nevýhodnými smlouvami pro stát nebo špatným systémem investic či hospodaření.

 

V konečné fázi jsou to peníze, o které přišli občané, kteří to stejně dříve nebo později zaplatí. Politik nebo ředitel  řekne – v lepším případě – přebírám odpovědnost a odstoupí. V tom lepším případě bez několika tučných platů odstupného. A je vymalováno. Sekera po něm, pravda, trošku zůstala. A dobré jméno si tím nepokazil. On ho totiž nikdy neměl.

Přemýšleli jste někdy o HODNOTĚ ODPOVĚDNOSTI? O tom, jaký má rozdílný koeficient a dopad v jednotě věcných opatření například u politika, který nikdy normálně nepracoval, nepodnikal a často nemá ani díky svému mládí dostatečnou životní zkušenost. A z toho zcela logický pramenící světový názor.  Nepatřím k lidem, kteří si myslí že stáří je zásluha. Ale ani mládí není zásluha.

Jakou hodnotu má v tomto příměru odpovědnost člověka, který v životě NĚCO DOKÁZAL. Nemíním toto NĚCO hodnotit podle současných měřítek naší společnosti. Příčky hodnotového žebříčku jsou polámané a někdy mám pocit, že ten žebřík stojí obráceně a proto je tak vratký. Ale existují hodnoty, na kterých už po tisíciletí stojí lidské společenství. Morální i hmotné. Dělat práci, která přináší lidské společnosti prospěch. Přináší jim hodnoty hmotné i duchovní. Starat se o ty slabší a potřebné. Pakliže taková činnost něčím obohatí jen jednoho jediného člověka, nějak mu pomůže – tak to je dobré a není to plytký život. Je úplně jedno, jestli jde o úspěšného podnikatele, který dává práci třiceti tisícům lidí (myslím tím pochopitelně Ing. Andreje Babiše), nebo herce, za kterým je pozitivní a velká kariéra nejen v jeho profesi, ale také poctivá práce diplomata (myslím tím pochopitelně Martina Stropnického), a nebo novináře, který má za sebou úspěšnou kariéru v médiích i dvaadvacetileté úspěšné působení v komunální politice (myslím tím pochopitelně sebe). Vzhledem k tomu, že naše úspěšné kariéry stále trvají, riskujeme v dnešním politickém klimatu minimálně to dobré jméno. Možná i část té kariéry, protože úspěch se u nás neodpouští. Krást do politiky nejdeme – důkazem toho je právě náš dosavadní život. Jsme jen nespokojení občané, kteří si uvědomují míru osobní odpovědnosti za současnost a budoucnost země, ve které žijí a kterou mají rádi. Nespokojení občané, kteří si uvědomují HODNOTU ODPOVĚDNOSTI.

Standa Berkovec