Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.    

29.08.2023

Půl hodiny po poledni zaburácely nad letištěm stíhačky JAS-39 Gripen. Nad hlavami návštěvníků prolétly hned dvakrát.

Hlavním lákadlem byl ale jejich menší proudový bratr L-29 Delfín, který přiletěl na pozvání ze slovenské Žiliny, dokonce dosedl na přistávací dráhu a postaral se tak o důležitý milník v historii jindřichohradeckého letiště. 
Návštěvníkům akce zároveň předvedl start i ukázku akrobacie. „Naše letadlo je vyrobené v 1972 a je mu 51 let. Je to vyřazený Delfín z Ruska, protože na Slovensku byl problém takové letadlo získat. Je to takový můj kočárek a mám ho jako zábavu,“ pochlubil se svým strojem bývalý armádní pilot Jozef “Dodo“ Vaško, který do roku 2002 létal na Slovensku se stíhačkami MiG-21. S Delfínem svezl i jednoho ze zaměstnanců letiště. “Bylo to dokonalé a návykové. Myslím, že už se mi to v životě nepoštěstí a jsem rád, že mi to kluci umožnili. Říkali, že nahoře bylo přetížení až šest a půl G, ale protože sám létám, tak jsem na to zvyklý,“ vylíčil své zážitky z letu proudovým letadlem Kryštof Urban, vedoucí letového provozu jindřichohradeckého letiště.

Dalším unikátem letošního Leteckého dne a zároveň programovou novinkou byl zářivě červený akrobatický letoun Bücker Jungmann D-EELE, který nad hlavami příchozích převedl dechberoucí show. „Letadlo je staré svojí konstrukcí, protože vzniklo už v roce 1934, ale tento konkrétní kus je z roku 1960 a byl vyroben v licenci ve Španělsku. Je to jedno z nejlepších cvičných akrobatických letadel, jaké kdy vzniklo. Odborníci mu říkají stradivárky mezi lehkými letadly. Krásně létá, skvěle u toho vypadá a nikdy mě nezradilo. O tomto letadle jsem četl už jako kluk a řekl jsem si, že bych ho jednou chtěl létat a asi za 20 let se mi to splnilo,“ neskrýval radost akrobatický pilot Jan Rudzynskyj, který létá se světoznámou akrobatickou skupinou The Flying Bulls.

V rámci odpoledního programu vystoupila také historická skupina Pterodactyl Flight, která diváky bavila letovými a pozemními ukázkami replik letounů z 1. světové války. Návštěvníci akce měli zároveň unikátní možnost se proletět hasičskou Andulou, která pomáhala hasit loňský lesní požár v Hřensku

 

Bylo mi ctí, spolu s Jirkou Fenclem, "Letecký den" na letišti v Jindřichově Hradci, moderovat.

Váš Standa Berkovec 

 

Historicky první přistání proudového letounu L29 Delfín - RZ: 0M-SLK, na letišti v Jindřichově Hradci - sobota 26.8.2023. V Neděli, 27.8.23 nám tento letoun předvedl vzlet, ukázku vyšší pilotáže a následně i další přistání na našem letišti.

Stream přistání:
(proklikněte...)

(prokliknutím fotografie zvětšíte).

Čtěte více

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota    2. září 2023

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu

Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky.
Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury.

I

Železnorudská / Česká Sekera / MČR - sobota 5. srpna 2023

Železnorudská / Česká Sekera / MČR - sobota 5. srpna 2023

V sobotu 5. srpna 2023 se soutěžilo v Železném Brodě v kategoriích muži, ženy, junioři. Soutěžilo se na na třech terčích. Terč bude z topolu, barva terče dle mezinárodních pravidel, střed terče černý, ostatní kružnice červené. Házelo se 36 hodů rozdělených na 6 kol po 6 hodech.

-->