Lípa v Královicích

Tak jsme si ke 100. výročí Československé republiky taky vsadili! A byla to výhra - památnou lípu nám do Královic u Slaného přijel vsadit populární botanik Václav Větvička.

12.11.2018

Je to vlčická lípa z Jižních Čech a kmotry jí byli mimo jiné také zpěvák Standa Hložek, Karel Hůněk ze Společnosti pro aktivní boj proti blbosti. Jaroslav Obermeyer z Agentury ochrany přírody,populární skladatel královické hymny Jára Ulrich, badatel a historik Václav Valerián Kýzl a pochopitelně také pan starosta Královic Luděk Šofr. Pan Václav Větvička tu nebyl náhodou - pomáhal v Královicům už před mnoha lety bojovat za kultivaci životního prostředí, založení rybníku - no prostě v boji s některými úředníky. Což byl v podstatě také boj proti blbosti a lenosti. V Královicích se všechno daří, a tak mohl Standa Hložek směle zazpívat i píseň, která se umístiůla v TOP 10 nejpopulárnějších písní ve 100 letech republiky.

Skončila na šestém místě a jsou to - jak jinak - Holky z naší školky. V tomto případě z nové královické školky, která byla slavnostně otevřena v září. Spolu s paní ředitelkou nám děti přišly zazpívat a zarecitovat. Pak jsme si dali zichovecké pivo, vydané ve zvláštní edici k výročí republiky a bylo hotovo. Videokronikář našeho regionu Jirka Husník o tom natočil tenhle film, který je poděkováním všem, kteří pomohli. No a protože v Královicích se pracuje dál, berte to jako pozvání na brigádu 24. a 25.11. 2018 - budeme sázet hned 100 lip! 


Standa Berkovec

Čtěte více

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota    2. září 2023

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.

 

 

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu

Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky.
Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury.

I

-->