Lípa v Královicích

Tak jsme si ke 100. výročí Československé republiky taky vsadili! A byla to výhra - památnou lípu nám do Královic u Slaného přijel vsadit populární botanik Václav Větvička.

Je to vlčická lípa z Jižních Čech a kmotry jí byli mimo jiné také zpěvák Standa Hložek, Karel Hůněk ze Společnosti pro aktivní boj proti blbosti. Jaroslav Obermeyer z Agentury ochrany přírody,populární skladatel královické hymny Jára Ulrich, badatel a historik Václav Valerián Kýzl a pochopitelně také pan starosta Královic Luděk Šofr. Pan Václav Větvička tu nebyl náhodou - pomáhal v Královicům už před mnoha lety bojovat za kultivaci životního prostředí, založení rybníku - no prostě v boji s některými úředníky. Což byl v podstatě také boj proti blbosti a lenosti. V Královicích se všechno daří, a tak mohl Standa Hložek směle zazpívat i píseň, která se umístiůla v TOP 10 nejpopulárnějších písní ve 100 letech republiky.

Skončila na šestém místě a jsou to - jak jinak - Holky z naší školky. V tomto případě z nové královické školky, která byla slavnostně otevřena v září. Spolu s paní ředitelkou nám děti přišly zazpívat a zarecitovat. Pak jsme si dali zichovecké pivo, vydané ve zvláštní edici k výročí republiky a bylo hotovo. Videokronikář našeho regionu Jirka Husník o tom natočil tenhle film, který je poděkováním všem, kteří pomohli. No a protože v Královicích se pracuje dál, berte to jako pozvání na brigádu 24. a 25.11. 2018 - budeme sázet hned 100 lip! 


Standa Berkovec