Dobrá nálada nad zlato 2  Tak jsme zase protestovali! 

Těžbu zlata v Mokrsku, krásném kraji středního povltaví - kousek od Slapské přehrady, se podařilo zatím v poslanecké sněmovně zvrátit. Jsem rád, že jsem se na příslušném sněmovním tisku mohl podílet.  

08.07.2018

Ministerstvo životního prostředí rozhodlo rozumně a logicky. Ale v dlouhodobé koncepci surovinové politiky státu se nenápadně objevují zmínky typu: "v budoucnosti zkoumat nové technologie těžby zlata", "nenearuší krajinný ráz" nebo - jako dobrý příklad - zmínka o 200 metrů hlubokém povrchovénm dolu na Novém Zélandu. Škoda jen, že se tam jako příklad nedává 20 kilometrů Dunaje v Rumunsku, zničeného právě těžbou zlata. Prostě nikdy není definitivně vybojováno. A čert, který se kolem zlata objevuje vždycky, nikdy nespí. Stejně jako zahraniční firmy, které jsou ochotny uplatit kdekoho. A tak jsme uspořádali protestní happening na krásném kopci u Prostřední Lhoty, který chtěli zničit chemickou těžbou zlata, i letos. I letos nám bylo ctí i potěšením pracovat zdarma proti zamoření naší krásné země jedy. Mimochodem - z jedné tuny zlata se tímto způsobem získá kolem jednoho gramu zlata, to je stejně jako z 58 recyklovaných mobilních telefonů! Tady je tisková zpráva. 

 

Zlato pro vítěze

V sobotu, dne 6.června se pod rozhlednou Veselého vrchu u Mokrska konal 2. ročník happeningu DOBRÁ NÁLADA NAD ZLATO. Záštitu převzal hejtman Středočeského kraje pan ing. Miloš Petera. V dopoledních hodinách proběhl na nedalekém fotbalovém hřišti turnaj žáků o Pohár Veselého vrchu. Mladí fotbalisté bojovali jako lvi, takže pamětní medaile, které předávali starostové Jiří Šťástka a Miroslav Haniš, si všichni skutečně zasloužili. Poháry vítězům turnaje pak za sdružení Veselý vrch předal jeho předseda Jiří Bendl. 

 

Veselo na Veselém vrchu

Počasí účastníkům tentokrát přálo až moc, slunce se opíralo na západní stranu úbočí Veselého vrchu. Takže mnozí vzali zavděk několika velkoprostorovými stany, které organizátoři narychlo přichystali. Každý si v bohatém programu našel tu svoji kapelu či účinkujícího. Nejvíce fanoušků měli Wabi Daněk, skupiny Lety mimo, Blue Effect a bubenické show Marimba. Nejen dětské diváky zaujal chytrý humor klauna Bilbo, kluci obdivovali Liazku, která absolvovala letošní Dakar. Ve dvacetiminutové trialshow dokazal Míra Lisý strhnout diváky k frenetickému potlesku, zejména když s motorkou vyskočil na střechu užitkové dodávky. V moderovaných blocích pod vedením populárního Standy Berkovce postupně vystoupili senátor pro Středočeský kraj a starosta Sedlčan Jiří Burian, radní pro Středočeský kraj Zdeněk Štefek, herec a režisér Václav Marhoul, baletní mistryně a vysokoškolská pedagožka Renata Sabongui, poslanec a zpěvák Marek Černoch. Poslanec ANO za Středočeský kraj Miloš Babiš přečetl zdravici pana prezidenta a všechny potěšila zdravice pana Zdeňka Svěráka, kterou přečetl herec divadla Járy Cimrmana Petr Reidinger. Nejvíce si však happeningu užívali děti všech věkových kategorií. Pro nejmenší byly v rámci dětského dne připraveny dílničky, kde pod vedením dobrovolnic z řad Občanského sdružení Veselý vrch bylo možné navlékat korálky, modelovat, vyplňovat skládačky a to vše za hodnotné ceny. Velkému zájmu se těšily nafukovací atrakce. Kluci se dokonce mohli svézt v opravdové sajtkáře.  

 

Zpátky na zem

Význam výzvy Zpátky na zem, jejímž autorem je právě pořadatel happeningu, byl naplněna sběrem nepoužívaných mobilních aparátů společností Asekol, která se zabývá recyklací elektroodpadu. Pánové Jiří Bendl, předseda Občanského sdružení Veselý vrch a Jiří Šťástka, starosta obce Chotilsko přítomným poděkovali přítomným za stálou podporu v boji proti případné těžbě zlata na Mokrsku. Ta by při použití dnes dostupných technologií byla riskantním krokem vedoucím k bezprecedentnímu porušení ekosystému celé oblasti.  

"Věřím, že DOBRÁ NÁLADA NAD ZLATO, která v sobotu 6.června tady dnes na Mokrsku panuje, vydrží obyvatelům regionu a rekreantům Slapské přehrady hodně dlouho" zaznělo z úst legendárního zpěváka Wabiho Daňka nebo kytarového mága Radima Hladíka.

V zákulisí byla vzpomenuta také loňská účastnice happeningu, Věra Čáslavská, sedminásobná olympijská vítězka, které všichni přeji brzké uzdravení, a Karel Malina, známý sportovní komentátor, který byl ještě na loňském happeningu pln elánu. Poděkování patří všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na přípravě happeningu a také sponzorům, bez kterých by happening nebylo možné uspořádat. 

 

V Prostřední Lhotě, 7.6.2015

Občanské sdružení Veselý vrch

Čtěte více

BUGATTI RALLY SOLO BRESCIA 2023 - Karlovy Vary

BUGATTI RALLY SOLO BRESCIA 2023 - Karlovy Vary

Mezinárodní setkání historických vozů Bugatti Brescia 2023 in the Czech Republic se uskutečnil v České republice poprvé.

Na čtyři desítky automobilů Bugatti převážně typu Brescia, vyráběného v letech 1920 až 1926, v ponělí 11. září navštívily Karlovy Vary - Grandhotel Pupp.

Knihovna matka cest - Slaný - čtvrtek 12.10.2023

Knihovna matka cest - Slaný - čtvrtek 12.10.2023

 

Aneb vracím knihu

Slánská knihovna – nyní Knihovna Václava Štecha, o kterém můj táta natočil film, je moje první Alma Mater.

Sklárna Rückl v Nižboru slaví výročí: 120 let. Přišli jsme také blahopřát!

Sklárna Rückl v Nižboru slaví výročí: 120 let. Přišli jsme také blahopřát!

Legendární česká sklárna Rückl oslavila v sobotu 2. září 2023 své 120. narozeniny.

-->