Ivan Pilný a Standa Berkovec: "Hledáme nové Ámose"

Bývalý ministr financí a ředitel české pobočky Microsoftu Ivan Pilný vydal v nakladatelství Olympia novou knihu s názvem: "Hledáme nové Ámose". Kniha má podtitul: Učit nebo vzdělávat? Zabývá se učiteli, kteří svojí profesi berou jako poslání a snaží se jí všemožně inovovat a zlepšovat. Kniha "Hledáme nové Ámose" s moudrým nadhledem dává pohled do budoucnosti. Volně navazuje na knihu „Pilný Žáček“, kterou napsal Ivan Pilný s panem Žáčkem o školství.  „ Důvodem k napsání této knížky jsou náměty k tomu, co je třeba udělat, aby vzdělávání nebylo jen papírovou prioritou, ale skutečně přispělo k rozvoji občanské společnosti, osobnímu rozvoji a konkurenceschopnosti ČR,“ uvedl Ivan Pilný       http://youtu.be/fuQUzQPYxyI     https://youtu.be/PlRCvtT-9cs     https://youtu.be/TIbTOFfRXLk      

27.10.2020

O spolupráci na ilustracích požádal Standu Berkovce, který tuto nabídku nadšeně přijal. Říká o tom: „ Když vyšla v kladenském nakladatelství Halda kniha Jmeninář, kterou jsem ilustroval, věnoval jsem ji také Ivanovi Pilnému. Měl jsem tu čest se s ním potkat při společné práci ve sněmovně a velmi si toho vážím, byla to jedna z cenných lekcí školy života. Jeho skromnost v kombinaci s jeho inteligencí a zkušenostmi byla neuvěřitelně klidnou silou. Nikdy nezapomenu na jeho rčení – „Znáš pravidlo číslo sedm? Neber se tak vážně!“ Ve skulinkách nabitého pracovního programu jsme se scházeli v jedné kavárně na Maltézském náměstí – i to bylo pro mě symbolické. Studoval jsem totiž na grafické průmyslovce v Helichově ulici a právě na tomto náměstí měla škola ještě jednu budovu. Ivan měl od začátku jasno o struktuře knihy a charakteru ilustrací. Některé črty jsem čmáral přímo v kavárně, pilotní obrázky vznikaly v několika vlnách. V konečné fázi jsem kreslil na jeho přesná zadání, například – na obrázku budou děti, v rukou mají nářadí a ptají se – co s tím jako máme dělat? Je to vlastně jakási forma komiksu, jakési kreslené vtipy. Když jsem začal kreslit první nápady, věděl jsem, jak se kniha bude jmenovat. Překreslil jsem volně jednu ze známých rytin Jana Ámose Komenského a pak mu přikreslil buď sluchátka na uši, gangsterský šátek přes ústa (dnes v době Korona krize by byla kresba aktuální) nebo raperskou čepici. Při jedné s posledních porad napadlo grafičku paní Šárku Kočí Rosolovou, že bychom Amose se sluchátky mohli dát na titulku. A tak při společné breimstormingu vznikla obálka. Spolupráce s Ivanem i nakladatelstvím Olympia na knize byla radost sdílená s profesionály v přátelské atmosféře. Nakonec mi bylo líto, že to končí…!“

 

Křest knihy se uskutečnil v létě na palubě lodi Pivovar, u ministerstva, kde mimo jiné také Ivan Pilný působil. Slánský ženský pěvecký sbor Consortium Camerale Slanense k této události nastudoval speciální repertoár a ve stylovém námořnickém oblečení byl ozdobou této akce. Přišel i zakladatel ankety Zlatý Ámos a školský ombudsman Slávek Hrzal, novináři, přátelé…Kmotry byli pan profesor Karel Rais, exministrně školství Kateřina Valachová a ředitel SPŠ Smíchov pan Robert Sáblík.

Poděkování patří majiteli lodi Pivovar Vojtovi Ryvolovi, všem dámám z pěveckého souboru i hlavním protagonistům. A Ivanovi Pilnému – byla to krásná práce!

 

Standa Berkovec

 

stream a foto:

Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium, Praha 5, Preslova 72/24  

(Luboš Kabát a Tomáš Kopecký)

 

MMPrumyslove spektrum

 

Presloviny

 

Čtěte více

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota    2. září 2023

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.

 

 

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu

Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky.
Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury.

I

-->