Bude v budoucnu o palivu v dopravě EU,  rozhodovat i navrhovaná komisařka, paní Věra Jourová?

Konference o vozidlech s pohonem zemním plynem – Natural Gas Vehicles (NGV) – Brusel 7. - 10.7.2014 pod záštitou ex-komisaře pro dopravu, Mr. S.Kallase to nasvědčuje.  

08.07.2018

Evropská asociace NGVA (Automotive-automobilový průmysl) uspořádala v Bruselu svoji již 5. výroční konferenci dopravní techniky, poháněné stlačeným zemním plynem (Compressed Natural Gas - CNG).

Pohon na zemní plyn je v EU na vzestupu. Statistiky ukazují, že v Evropě prodej CNG stoupá. V loňském roce o 44 % (cca 22 mil. m3 ). Nafta stoupla o 1,2%, oproti benzínu, který klesl o skoro 6%. Tomuto trendu pomáhá i zlevňování aut na plyn. Pokulhává ale distribuce plynu. V současné době, mají přibližně 2 miliony aut CNG v EU k dispozici přes 4200 plnících míst. To je málo. Snahou Bruselu je mít na hlavních tazích plničky po 150 km. A to do roku 2020. Rozvoj podporuje i politika spotřební daně. Oproti naftě a benzínu je minimální. Zde bude mít vliv i názor komisařky V.Jourové, neboť do roku 2020 se daň nezmění. Na EU bude záležet, zda zůstane stejná až do roku 2025, či ještě dále.

Paušálnost levnějšího CNG ke klasice  nafty a benzínu však neznamená, že celkově jde v EU o levné palivo. V Srbsku platíte za kg CNG: 0,75 Euro, ale ve Finsku skoro dvojnásobek = 1,5 Euro. V průměru ale v zemích EU stojí 1 kg cca 1,0 Euro. (Česko: 25,80 Kč/kg).

Úspora za pětiletý provoz vozu nižší střední třídy, velikosti Škoda Octavia, při ročním nájezdu cca 30 000km/rok, může činit pro naftovou verzi přibližně 60 000 Kč až po vrcholných 130 000 Kč v benzínu. S ohledem na různé motorizace vozu. (1,2 TSI nebo 1,4 TSI).

Tematická konference se konala v bruselském motoristickém sportovním centru na jížní periférii Bruselu. Od úterý (8.7.) do čtvrtka (10.7.2014) zde byly organizovány odborné semináře a výstava odpovídající dopravní techniky, spojená s možností testů při jejich řízení a to jak s pohonem CNG, tak i klasického benzínu či nafty.

Účastníci se mohli seznámit s vozy Fiat, Volvo a VW Group a to jak osobních, tak i užitkových a těžkotonážních nákladních vozů mezinárodní dopravy.

S jednotlivými tématy seminářů a výstavou je možno se zpětně seznámit na webových stránkách : www.ngv2014brussels.com nebo www.cng4you.cz

Pro zachycení atmosféry a rozsahu konference přikládám několik fotografických momentek.

                                                     

Stanislav Berkovec – podvýbor pro dopravu

Čtěte více

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Poslední výstava v atriu Poslanecké sněmovny PČR v tomto volebním období má název vpravdě symbolický. Připravila Policie ČR, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování a je excelentním zdokumentováním vzájemných diplomatických vztahů Státu Izrael a Československa i České republiky. 

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

S dobrovolnými hasiči se potkávám už od mládí. V Hořešovicích, Pozdni, Slaném, při povodních v roce 1997 v Černovíru v Olomouci… Prostě všude, kde bylo třeba nezištně pomoci, byli „Dobráci“ – tedy dobrovolní hasiči – u toho.

 

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Ano, dojeli jsme s kamarády kolem Lipna pro invalidní vozík pro kamaráda. Na začátku byla věta kolegy a kamaráda Standy Humla: „Píšu si už nějakou dobu s chlapíkem, kterej to v životě nemá jednoduchý. Potřeboval by elektrickej invalidní vozík.“

-->