DOBRÁ NÁLADA NAD ZLATO  aneb zlatý český ručičky v Mokrsku

Tuto tiskovou zpávu vydalo Občanské sdružení Veselý vrch dne 5.května 2014. Občanské sdružení Veselý Vrch s podporou obce Chotilsko uspořádalo v sobotu 3.května na západním úbočí pod rozhlednou Veselého vrchu u Mokrska happening DOBRÁ NÁLADA NAD ZLATO.  

08.07.2018

Jako poděkování za dosavadní úsilí v boji proti těžbě zlata nejen na Mokrsku byla akce určena pro všechny,  kterým není lhostejná kvalita životního prostředí, ve kterém žijeme my i naše příští generace. Pro návštěvníky byl připraven bohatý kulturní program, kdy se pod taktovkou moderátora celého programu Standy Berkovce střídaly na hlavní a vedlejší scéně známé hudební kapely s divadlem pro děti či rozhovory s osobnostmi z řad herců, sportovců, novinářů, starostů a politiků. Vyjádřit podporu v boji proti těžbě zlata přijely také návštěvy ze Španělska, Itálie, Slovenska a Rumunska. 

Podpora opravdových osobností

Hlavní program slavnostně zahájili Jiří Šťástka, starosta obce Chotilsko a Jiří Bendl, předseda občanského sdružení Veselý vrch. Herečka Daniela Kolářová, herec a milovník koní Václav Vydra se vyjádřili proti zničení krásné krajiny na Mokrsku. Stejně tak učinili scénáristka a režisérka Alice Nellis, bývalý diskař Zdeněk Vítek, legendární sportovní komentátor Karel Malina či bývalý trenér atletů Zdeněk Fator. Úspěch u diváků vzbudilo vystoupení Vlastimila Harapese, dlouholetého sólisty baletu Národního divadla.  Významným okamžikem happeningu bylo vystoupení sedminásobné olympijské vítězky, čtyřnásobné mistryně světa a jedenáctinásobné mistryně Evropy Věry Čáslavské, která s nadsázkou poukázala na to, že zlato je potřeba do země vozit, nikoliv vyvážet. 

Protesty z celé Evropy

Podpořit občany v odporu proti těžbě zlata přijeli také zástupci ze zahraničí Charlie Patillas ze španělské platformy ORO NO, Giuliano Pellegrini radní italské Comune di Ledro, Loüisa Hoppe z rumunské oblasti Rosia Montana a zástupci slovenského sdružení Kremnica nad zlato. Všichni vyjádřili přání společně ochránit naše regiony před nenávratnou devastací, ke které by v případě těžby zlata za použití dnes dostupných technologií mohlo reálně dojít. Starostka Hvožďan a místostarostka sdružení Čechy nad zlato Markéta Balková poukázala na skutečnost, že devastací plynoucí z těžby zlata dnes není ohroženo pouze Mokrsko, ale i další území v naší republice. V tomto duchu ji podpořili starosta Hartmanic Jiří Jukl, místostarosta Dobříše Jan Blaha, starosta Sepekova Josef Himl, starostka Kašperských Hor Bohuslava Bernardová a zejména Miloš Kužvart, bývalý ministr životního prostředí. Možná rizika plynoucí z případné těžby povrchovou metodou přítomným přiblížil Luboš Babička, odborník na potravinové a přírodní zdroje.  Z politiků vystoupili Marek Černoch, Jiří Kobza, Miloš Babiš, Pavel Telička, Petr Jantač a také Radek John, který zmínil podobné snahy těžařských prospektorů už v minulých letech.  Za starosty okolních obcí a měst promluvili starosta Dobříše Jaroslav Melša, starosta Županovic Zdeněk Skopec, starosta Korkyně Bohumil Povalil, starosta Nového Knína Tomáš Havlíček a starostka Mokrovrat Stanislava Ecklová.

Zlato v hrdle

Vystoupení hudebních skupin Maxim Turbulenc, Lety mimo a Děda Mládek Illegal Band umocnil přelet horkovzdušných balónů v rámci partnerské akce 5.ročníku Májové balonové fiesty. Balonáři navíc v závěru happeningu vykreslili ze zapnutých hořáků na louce před Veselých vrchem symbolické NE. Před závěrečným ohňostrojem Jiří Šťástka, starosta obce Chotilsko přečetl zdravici od pana prezidenta Miloše Zemana a společně s Jiřím Bendlem, předsedou občanského sdružení Veselý vrch, který navíc poděkoval sponzorům za podporu, happening ukončili.  

Cílem happeningu DOBRÁ NÁLADA NAD ZLATO bylo sympatickou cestou upozornit na nebezpečí nesmyslné devastace rekreační oblasti, ve které Mokrsko leží. Občanské sdružení Veselý vrch opakovaně vyzývá všechny příslušné orgány k urychlenému vytvoření závazné koncepce udržitelného rozvoje regionu středního Povltaví s důrazem na ekologickou stabilitu a trvalou obyvatelnost regionu.

Boj se zlatokopy nekončí

„Prostě, slušnej oddíl! Opět se mi potvrdilo, že vrána k vráně sedá. A že dobrý námořník se pozná na rozbouřeném moři. Tak mě vůbec nepřekvapilo, že se protestu zúčastnili kamarádi balonáři, se kterými létám coby rozhodčí od roku 1991, že na koni bez sedla přijel Vašek Vydra, že Marek Černoch přijel tam, kde koncertoval jeho tatínek Karel. Obejmout paní Věru Čáslavskou v den jejích narozenin pro mě bylo velikou radostí i poctou. Stejně, jako být se všem slušnými lidmi na úpatí kopce, místo kterého chtěli těžaři udělat dvousetmetrovou díru. Boj o Mokrsko ještě neskončil. Rád a pochopitelně zdarma jsem tam odmakal jednu poctivou devítihodinovou moderátorskou šichtu. Jen jednu jedinou minutu jsem mluvil také jako politik – zastupitel Královského města Slaný a poslanec za hnutí ANO. Jsem rád, že se nám s Milošem Babišem povedlo pomoci v poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Měli bychom se k našemu zlatu chovat jako k rodinnému stříbru!  Opakoval jsem i to, co říkám posledních 24 let. „Tady jsme doma, tak se starejme!“.  A jak jinak, než s dobrou náladou, která je fakt nad zlato!

Standa Berkovec
 

Čtěte více

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Poslední výstava v atriu Poslanecké sněmovny PČR v tomto volebním období má název vpravdě symbolický. Připravila Policie ČR, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování a je excelentním zdokumentováním vzájemných diplomatických vztahů Státu Izrael a Československa i České republiky. 

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

S dobrovolnými hasiči se potkávám už od mládí. V Hořešovicích, Pozdni, Slaném, při povodních v roce 1997 v Černovíru v Olomouci… Prostě všude, kde bylo třeba nezištně pomoci, byli „Dobráci“ – tedy dobrovolní hasiči – u toho.

 

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Ano, dojeli jsme s kamarády kolem Lipna pro invalidní vozík pro kamaráda. Na začátku byla věta kolegy a kamaráda Standy Humla: „Píšu si už nějakou dobu s chlapíkem, kterej to v životě nemá jednoduchý. Potřeboval by elektrickej invalidní vozík.“

-->