Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Poslední výstava v atriu Poslanecké sněmovny PČR v tomto volebním období má název vpravdě symbolický. Připravila Policie ČR, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování a je excelentním zdokumentováním vzájemných diplomatických vztahů Státu Izrael a Československa i České republiky. 

08.07.2018

Návštěvníci mohou vidět unikátní dokumenty, které byly po mnohá léta důsledně utajovány. Kurátorem této výstavy je Mgr., Michael Nosek,Ph.D., spoluautorem kpt.Mgr.Marek Suchánek,Ph.D. Její realizace v překrásném atriu sněmovny se uskutečnila díky spolupráci s Meziparlamentní skupinou přátel Státu Izrael PS PČR a dalších subjektů, zejména velvyslanectví Státu Izrael a pražské pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém. Záštitu nad ní převzali poslanci Robin Böhnisch (předseda meziparl. skupiny), Pavel Šrámek a Stanislav Berkovec. Vernisáž se uskutečnila v pondělí 2.10. 2017. 

 

Hvězda pod tíhou hvězdyJeho Excelence velvyslanec Státu Izrael v ČR pan Daniel Meron, který výstavu zahájil, připomněl výročí československo-izraelských diplomatických vztahů i významnou poválečnou pomoc Československa mladému izraelskému státu. Zasvěcený historický exkurz připravila ředitelka Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, paní plukovník PhDr. Eva Michálková.

Hvězda pod tíhou hvězdyUdělila také pamětní medaile úřadu, panu velvyslanci a všem třem angažovaným poslancům. Zasvěcený úvod před promítnutím filmu „Zbraně pro Haganu“, který byl vytvořen ve spolupráci s Muzeem Policie ČR, podal pan Jan Skramoušský z Vojenského historického ústavu Praha. Vernisáž mimo jiné navštívil také tajemník Federace židovských obcí JUDr. Tomáš Kraus, paní Eva Benešová (třetí generace židovských odborářů a vojáků), zástupci smíšené Izraelsko- české obchodní komory a další významní hosté.

Na závěr vernisáže symbolicky zatroubil na šofar Ing. Karel Sedláček – ředitel české pobočky Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém. Jako osobní poděkování za spolupráci a krátké, leč intenzivní a přátelské působení v naší zemi, dostal pan velvyslanec Daniel Meron od Stanislava Berkovce kopii vzácné sedmibarevné litografie z první republiky, na které je umělecky zobrazeno první znění československé hymny. Tato unikátní výstava v atriu poslanecké sněmovny potrvá do pondělí 23. října 2017 a informace o možnosti její návštěvy, spolu s možnou prohlídkou prostor Poslanecké sněmovny s průvodcem, získáte písemnou zprávou na emaily: svehlaj@psp.cz nebo SatalikovaJ@psp.cz. 


 

Čtěte více

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

S dobrovolnými hasiči se potkávám už od mládí. V Hořešovicích, Pozdni, Slaném, při povodních v roce 1997 v Černovíru v Olomouci… Prostě všude, kde bylo třeba nezištně pomoci, byli „Dobráci“ – tedy dobrovolní hasiči – u toho.

 

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Ano, dojeli jsme s kamarády kolem Lipna pro invalidní vozík pro kamaráda. Na začátku byla věta kolegy a kamaráda Standy Humla: „Píšu si už nějakou dobu s chlapíkem, kterej to v životě nemá jednoduchý. Potřeboval by elektrickej invalidní vozík.“

Naše Labe – Unsere Elbe

Naše Labe – Unsere Elbe

Ano, je to naše společná řeka a její splavnost už se řeší pěkně dlouho. Přes dlouhé peripetie, související s plavebními stupni Děčín a Přelouč, hloubkou a ponorem i lobováním německých korporací přes české „ochranářské“ organizace, se díky posledním iniciativám Parlamentu ČR a Bundestagu SRN daří úspěšné pokračování.

 

-->