Kolem Lipna pro invalidní vozík

Ano, dojeli jsme s kamarády kolem Lipna pro invalidní vozík pro kamaráda. Na začátku byla věta kolegy a kamaráda Standy Humla: „Píšu si už nějakou dobu s chlapíkem, kterej to v životě nemá jednoduchý. Potřeboval by elektrickej invalidní vozík.“

08.07.2018

A tak jsme dali hlavy dohromady, požádali o pomoc kamarády „Černé koně“,  Nadaci ČEZ, českého motocyklového jezdce Ivoše Kaštana, kamarády z Loučovic a Lipna a výsledkem byla bezvadná akce a na jejím konci předání českého elektrického vozíku v hodnotě minimálně čtvrt miliónu korun Pepovi Ruferovi. Načasovali jsme akci na „Olympiádu Rio – Lipno 2016“ a klaplo to! Podali jsme důkaz, že kdo chce pomáhat, může přispět – byť svým malým dílem – vždycky.

A že politiku vnímáme jako službu lidem, zejména těm potřebným. Ale myslím, že ani já, ani Standa Huml, nemusíme nikoho přesvědčovat – stačí se podívat, co děláme v životě, no, dejme tomu, posledních dvacet  - třicet - čtyřicet let. Jak to řekl můj kamarád Polda Sulovský, když vystoupil jako první Čech na Mount Everest: „Everest se neptá, cos dělal poslední dva měsíce, Everest se ptá, cos dělal celý život!“. Přikládám kompletní tiskovou zprávu a mám radost, že se to povedlo. P.S. A já jsem rád, že jsem se alespoň na chvíli musel vrátit k výtvarničině – tak jsem narychlo spíchnul logo akce J

Standa Berkovec

 

Akce LIPNO ROUND 2016 Praha, 11.8. 2016

Ústřední téma:

"Čisté Lipensko a unikátní český elektrický invalidní vozík poháněný čistou českou elektrickou energií - vynikající prostředek a prostředí pro sportovní a relaxační vyžití i našich tělesně postižených spoluobčanů". Objezd Lipna na elektrických vozících pro tělesně postižené, hanbike pro tělesně postižené a elektrických kolech.

Autoři projektu:

Poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Stanislav Huml (ČSSD), Stanislav Berkovec (ANO)

Sponzoři:

Nadace ČEZ

Hotel Kilián Loučovice

Partneři:

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR, o.s. Černí koně,

spol. RIDE-E, akumo.cz, Moldvin.cz, Mobility Club o.s.

Projekt podporuji:

Jiří Zimola - hejtman Jihočeského kraje

MUDr. David Kasal, poslanec (ANO), místopředseda

Výboru pro zdravotnictví PSP ČR

Jan Kubik - předseda svazu Lipenských obci

Zdeněk Zídek - starosta obce Lipno nad Vltavou

Realizátoři projektu:

Ivo Kaštan – firma Ride-e, český motocyklový závodník, konstruktér a výrobce unikátních českých elektrických vozíků nejen  pro tělesně postižené, ale také pro seniory nebo jako varianta čisté městské dopravy.

Mediální podpora:

ČT - studio RIO LIPNO

TV Nova

Jihočeské Deníky

Country rádio

Falcon Media Broadcast

Rámcový program

 

Neděle 14.8. 2016

Příjezd realizačního týmu do hotelu Kilián, Loučovice.

Ubytování, občerstvení. Setkání s ministrem průmyslu a obchodu ČR

Janem Mládkem, prezentace elektrického  vozíku pro tělesně postižené.

18.00-19.00 porada  týmu v hotelu Kilián, rekognoskace akce 15.8.

19.00-21.00 večeře v hotelu Kilián

21.00 odpočinek, příprava techniky a TV štábu v hotelu Kilián

 

Pondělí 15.8.

08.00-09.00 snídaně

09.30 Podepsání darovací smlouvy mezi Nadaci ČEZ a o.s. Černí koně, předání poukazu na nákup vozíku p. Josefu Ruferovi

odjezd z hotelu Kilián do areálu LIPNO- Kramolín

10.00 -12.00 praktická testovací   jízda na elektrickém  vozíku pro tělesně postižené v areálu Lipno - Kramolín, včetně výjezdu na vrchol Stezky v korunách stromů, příjezd do areálu RIO LIPNO.

12.00-14.00 prezentace elektrického  vozíku pro tělesně postižené v areálu RIO LIPNO.

15.00 ukončení prezentační akce, pokračování cesty – objezd Lipna po cyklostezkách, návrat do hotelu Kilián v Loučovicíc

Krátce z historie:

Spolupráce současných poslanců, Stanislavů Humla a Berkovce, začala v roce 2000 při společné práci a vysílání ve Snídani s Novou. Od té doby spolupracují v oblasti bezpečnosti silničního provozu (několik společných akcí s BESIPEM Ministerstva dopravy ČR, příprava a realizace edukativních seriálů pro ČT věnovaných osvětě a bezpečnosti silničního provozu). V současné době spolupracují na road show pro motorkáře „V jedné stopě“ (osvěta, první pomoc, výměna propadlých motolékárniček, testy na alkohol a drogy, výuka bezpečné jízdy a zvládání krizových situací, kontrola technického stavu motocyklů). Seriál má velký ohlas, je prezentován na motorkářských srazech po celé ČR.

Spolupráce s tělesně postiženými má v případě S. Berkovce dlouholetou tradici – například objezd Bodamského jezera na invalidním ručním vozíku – Jiří Jiroudek, ve spolupráci s Mikrofórem Čs. rozhlasu, vysílání, natočení filmu. Spolupráce na vývoji a homologaci českého automobilu pro tělesně postižené, spolupráce s pány Zdeňkem Svěrákem a Janem Kašparem (Motoklub vozíčkářů ČR). S občanským spolkem Černí koně navázal spolupráci před několika lety díky Andree Brzobohaté, která podle něj patří k nejstatečnějším propagátorům sportu těl. postižených a boji a prevenci proti onemocněním Meningokokem. Černí koně jsou v tomto případě příjemcem daru, který je určen pro konkrétního člověka, pana Josefa Rufera. Ten už několik let komunikuje s p. Stanislavem Humlem a ten byl také nositelem myšlenky pomoci. Díky úspěšné společné práci se podařilo zorganizovat akci, která ve svém výsledku přinese i propagaci čistého regionu Lipensko, čisté energie, českého výrobku a aktivit českých sportovců.  Kromě financí Nadace ČEZ financují akci oba poslanci – Stanislavové Huml a Berkovec, také všichni partneři a sponzoři se podílí na nákladech a materiální pomoci. Poděkování patří všem sponzorům, partnerům a spolupracovníkům!

Post scriptum

Přikládáme také dopis, který popisuje životní příběh pana Josefa Rufera tak, jak nám ho napsal. Zcela záměrně bez úprav tak, jak ho napsal Standovi Humlovi. Jeho síla je podle nás v pravdivosti a syrovosti reality, která je důkazem velké morální síly a statečnosti našich tělesně postižených spoluobčanů. Považujeme za svoji morální povinnost jim pomáhat. Nikoli z titulu svých současných funkcí, ale z titulu prosté lidské solidarity.

Jednoduchý příběh, ale na nemocnici jsem si nestěžoval ani tehdy, ani nyní...

Nikdy jsem si nestěžoval, ani nechci. V roce 1999 jsem se na podzim v noci vracel z práce, uklouzl jsem po namrzlé trávě a zlomil si nohu. Po dvouletém léčení a stále nesrostlé zlomenině mne jeden známý dostal do Prahy. Zde doktor při pohledu na snímek, který jsem lstí získal v nemocnici, řekl které prase Vám to udělalo a zavolal svému žákovi na traumačku do Hradce Králové, tam mne hospitalizovali, těžká operace s transplantací cizích kostí a připevnění jakéhosi merkuru z vnějšku se zavrtáním šroubů do stehenní a holenní kosti, aby se to nehnulo, roční obtíže s touto konstrukcí nebudu popisovat, nakonec se nezdařilo, mnoho kontrol v Hradci, nová operace, při ní mi odebrali moje kosti z boku a vystavěli to znovu, mezitím mi ochrnuly v noze nervy, tato se zdařila. Po zhruba ročním léčení se zadařilo za pomoci domácí péče a různých rehabilitacích a dostal jsem vozík, kdyby se to znovu poškodilo, řešením by byla amputace. Navrhli mi plavání, úžasné, ale před třemi lety mi skončil TP u Škody stopět, tři žádosti o příspěvek na vozidlo, zamítnuty, a tři roky se mi chůze doma o holích zhoršuje ročně asi o 20 % a bolesti už ani neustávají. 3x zlomená klíční kost, ruka, několik žeber, krček, gangrena, když jsem šlápl na šroub a necítil to, a naposledy obě ruce, když jsem si zlomil krček, ležel jsem týden doma a pak mne musei vynést hasiči, doufal jsem, že to mám naražené, při operaci gangrény jsem musel  podepsat, že nebudu nic namítat proti případné amputaci prstů, či jiného, to nepamatuji.

Stando, nevím jak to snesitelně upravit, ale jak jsem napsal, nikdy jsem si nestěžoval, nevěřím, že by mi někdo chtěl ublížit, jen asi špatná shoda náhod. Nakonec lékař, který byl na počátku, leží nyní na JIPce a asi už se neprobere, to mi řekl řidič, když mne vezl s těmi rukami. Smutný konec ze všech stran, jen díky Tobě snad bude u mne veselejší. Na normální koupaliště se stydím, padám při chůzi do vody i naopak, ale mám svoje opuštěné, kam nikdo nechodí, posílám fotku, je tam moc studená voda, ale já se už víc jak třicet let otužuji, tak mi to nevadí. Je vzdáleno cca patnáct km, tudíž se tam nijak nedostanu a proto mne nadchl projekt pana Kaštana. Tak, to je asi vše, časově ani nevím, jak přesné to je, jen vím, že poslední operace v Hradci tuším 2002. Ale jak to zveřejnit nevím. Muselo by se to řádně upravit, opravdu si nechci na nikoho stěžovat.

 

Josef Rufer

 

Čtěte více

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Poslední výstava v atriu Poslanecké sněmovny PČR v tomto volebním období má název vpravdě symbolický. Připravila Policie ČR, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování a je excelentním zdokumentováním vzájemných diplomatických vztahů Státu Izrael a Československa i České republiky. 

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

S dobrovolnými hasiči se potkávám už od mládí. V Hořešovicích, Pozdni, Slaném, při povodních v roce 1997 v Černovíru v Olomouci… Prostě všude, kde bylo třeba nezištně pomoci, byli „Dobráci“ – tedy dobrovolní hasiči – u toho.

 

Naše Labe – Unsere Elbe

Naše Labe – Unsere Elbe

Ano, je to naše společná řeka a její splavnost už se řeší pěkně dlouho. Přes dlouhé peripetie, související s plavebními stupni Děčín a Přelouč, hloubkou a ponorem i lobováním německých korporací přes české „ochranářské“ organizace, se díky posledním iniciativám Parlamentu ČR a Bundestagu SRN daří úspěšné pokračování.

 

-->