Naše Labe – Unsere Elbe

Ano, je to naše společná řeka a její splavnost už se řeší pěkně dlouho. Přes dlouhé peripetie, související s plavebními stupni Děčín a Přelouč, hloubkou a ponorem i lobováním německých korporací přes české „ochranářské“ organizace, se díky posledním iniciativám Parlamentu ČR a Bundestagu SRN daří úspěšné pokračování.  

08.07.2018

Hybateli z české strany jsou poslanci Stanislav Pfléger, Jaroslav Foldyna a senátor Petr Bratský a pochopitelně také ŘVC MD ČR. Z německé strany je to zejména p. poslanec Jürgen Klinke a další jeho kolegové ze spolkových zemí i příslušných ministerstev. Výsledkem je návrh mezinárodní smlouvy o Labi, který je – jak se vyjádřil Standa Pfléger – jakýmsi manuálem na používání řeky. No a protože je vždy dobré podívat se na to, o čem se jedná, zblízka, navrhl Petr Bratský společnou jízdu podél řeky na kolech, která byla součástí dalších jednání. Moje maličkost vytvořila logotyp a zajistila výrobu cyklistických dresů, takže naše česká skupina z dálky vypadala jako tým profesionálních cyklistů. Ovšem na cestě se projevila  u našich německých kolegů větší zkušenost s cykloturistikou a znalostí prostředí.  

Trasa byla určena z Haidenau do Drážďan a po pravdě řečeno, vybrali jsme si opravdu deštivý den – 17.6. 2016. Po přátelském přijetí na radnici v Haidenau jsme se vydali na cestu. Cyklista může našim kolegům v SRN jen tiše závidět upravené a systémově vybudované cyklistické stezky podél Labe. Cestu jsme zvládli a díky tomu poznali Elbe a jeho infrastrukturu na vlastní kůži. Pravda, trochu mokrou! Odměnou nám byla návštěva na historické nákladní lodi, kde je zřízeno muzeum. A také plavba na krásné lodi s nádherným parním strojem, který bylo možno pozorovat za chodu. Tam pochopitelně jednání s německou stranou pokračovala za účasti našich kolegů z Ministerstva dopravy ČR a Ředitelství vodních cest. Myslím, že na rozdíl od jiných jednání, jsme v tomto případě symbolicky i fyzicky byli na jedné palubě a měli společný zájem.

Pevně doufám, že zdlouhavá jednání o splavnosti a plavebních stupních, které doslova sabotují „zelení“ ekoteroristé z obou našich zemí, budou úspěšně pokračovat.

 

Čtěte více

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Poslední výstava v atriu Poslanecké sněmovny PČR v tomto volebním období má název vpravdě symbolický. Připravila Policie ČR, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování a je excelentním zdokumentováním vzájemných diplomatických vztahů Státu Izrael a Československa i České republiky. 

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

S dobrovolnými hasiči se potkávám už od mládí. V Hořešovicích, Pozdni, Slaném, při povodních v roce 1997 v Černovíru v Olomouci… Prostě všude, kde bylo třeba nezištně pomoci, byli „Dobráci“ – tedy dobrovolní hasiči – u toho.

 

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Ano, dojeli jsme s kamarády kolem Lipna pro invalidní vozík pro kamaráda. Na začátku byla věta kolegy a kamaráda Standy Humla: „Píšu si už nějakou dobu s chlapíkem, kterej to v životě nemá jednoduchý. Potřeboval by elektrickej invalidní vozík.“

-->