Soutěž TFA aneb nejtvrdší hasiči našeho kraje

S dobrovolnými hasiči se potkávám už od mládí. V Hořešovicích, Pozdni, Slaném, při povodních v roce 1997 v Černovíru v Olomouci… Prostě všude, kde bylo třeba nezištně pomoci, byli „Dobráci“ – tedy dobrovolní hasiči – u toho.  

08.07.2018

Proto jsem neváhal ani vteřinu, když požádali o pomoc pro změnu mě. Přesněji, o pomoc s moderováním mě požádal náš kamarád Vašek Porazík, jinak také svědomitý starosta Kolešova a nadšený hasič.

Rakovník 23.9.2017 Rakovník Akce se konala přímo na Husově náměstí v Rakovníku v sobotu 23. září 2017, přímo u nově opraveného mariánského sousoší. Soutěž to byla  opravdu drsná – nejen pro kategorie mužů do 34 a nad 35 let, ale také pro ženy. Dokázat v plné zásahové výzbroji, která váží až kolem 30  kilogramů, přenést 80 kilogramovou figurínu, přemístit kanystry se 70 litry vody nebo šestkrát převrátit 120 kilogramovou pneumatiku od  traktoru – tak to je opravdu výkon! Nemluvě o šplhání po laně přes překážku, překonání tunelu se zátěží, vytažení 20 l kanystru s vodou  jednoduchou kladnou do výšky, napojení hadice nebo nasazení proudnice. Dámy to měly sice o nějaká ta kila lehčí, ale s pneumatikou od  náklaďáku si pohazovaly tak svižně, že by jim leckterý „silák“ silnic mohl závidět! Divácký ohlas u rakovnických byl veliký. Navíc si mohli  prohlédnout a vyzkoušet historickou ruční koněspřežnou stříkačku z roku 1887, popít dobré pivečko Bakalář (protože hasiči ten pivo pivovárek  shořet nenechali), navštívit stánek Středočeského kraje (paní hejtmanka Jaroslava Pokorná – Jermanová hasičům nejen fandí, ale také pomáhá)  nebo si koupit sexy kalendář kolešovských hasiček (vydaly ho proto, aby pomohly napravit justiční křivdu na hasiči Jindrovi Šťastném, který byl  v podstatě potrestán za záchranu života). No a příslovečnou třešničkou na hasičském dortu byla vystoupení historické jednotky ze Zdemyslic –  hasičský okrsek Blovice. Pod velením Šárky Kepkové předvedli originální verzi cvičení se sekyrkami pro Sjezd slovanského hasičstva 1928.  Bylo mi potěšením moderovat spolu s Jakubem Matějovským – po dlouhé době jsem potkal šikovného mladého nenafoukaného moderátora. Do  rádia bych ho bral okamžitě! Ostatně, bylo mi potěšením absolvovat celou akci, založenou na dobrovolné práci pro ostatní bez nároku na peníze.  Vítězi byli podle mě všichni – nakonec i nepatrné časové rozdíly byly důkazem toho, že dobrovolní hasiči mají kondici i esprit na výbornou.  Vážení pánové Oldřich Lacina – starosta krajského sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Středočeského kraje, Josef Štětka – starosta  okresního sdružení hasičů Beroun i domácí Zdeněk Ledvinka – starosta sdružení hasičů Rakovník předali poháry i ceny, velitel soutěže pan  Ladislav Dvořák podal hlášení o zdárném ukončení soutěže a hlavní rozhodčí Milan Růžička potvrdil, že vše proběhlo bezpečně podle stanov soutěže. Shrnuto a podtrženo – s takovými frajery – a frajerkami – se o naši bezpečnost bát nemusíme. Jen bychom občas mohli také pomoci jim. Pokud možno dřív, než budeme volat „hoří“!

Standa Berkovec

P.S. Hasiči ze Zdemyslic mi udělali radost a vyfotili se s novou Jawou. A paní Šárka mi půjčila velitelskou helmu, heč!
Rakovník 23.9.2017 Rakovník

 

Čtěte více

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Hvězda pod tíhou hvězdy aneb zbraně pro Haganu

Poslední výstava v atriu Poslanecké sněmovny PČR v tomto volebním období má název vpravdě symbolický. Připravila Policie ČR, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu služby kriminální policie a vyšetřování a je excelentním zdokumentováním vzájemných diplomatických vztahů Státu Izrael a Československa i České republiky. 

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Kolem Lipna pro invalidní vozík

Ano, dojeli jsme s kamarády kolem Lipna pro invalidní vozík pro kamaráda. Na začátku byla věta kolegy a kamaráda Standy Humla: „Píšu si už nějakou dobu s chlapíkem, kterej to v životě nemá jednoduchý. Potřeboval by elektrickej invalidní vozík.“

Naše Labe – Unsere Elbe

Naše Labe – Unsere Elbe

Ano, je to naše společná řeka a její splavnost už se řeší pěkně dlouho. Přes dlouhé peripetie, související s plavebními stupni Děčín a Přelouč, hloubkou a ponorem i lobováním německých korporací přes české „ochranářské“ organizace, se díky posledním iniciativám Parlamentu ČR a Bundestagu SRN daří úspěšné pokračování.