Aeroklub ČSR - Balon Klub Praha - ocenění diplomy

27.03.2024

Bylo mi ctí předat členům Aeroklubu - Balon klubu Praha ocenění - diplomy Paula Tissandiera na půdě Poslanecké sněmovny ČR.

 

Diplomy Paula Tissandiera

 

Vratislav HLAVATÝ

 „Diplom jako uznání za pozoruhodné služby poskytované letectví, konkrétněji rozvoji balónového létání v jeho zemi.“

Vratislav HLAVATÝ se počátkem šedesátých let začal zabývat vzduchoplavbou. V roce 1965 byl jedním ze zakládajících členů Balonklubu Praha. Spolu s dalšími členy Balonklubu Praha a ve spolupráci s polskými vzduchoplavci se zasadil o stavbu prvního poválečného plynového balónu u nás  s názvem Praga 68. Křest balónu OK-7000 proběhl 23.6.1968 v Praze za účasti významných osobností například generála Umberta Nobileho, Ernesta Krankela a dalších.

S pilotem Maknem a balonem Praga 68 se 30.6.1968 zúčastnil jako kopilot i prvního ročníku mezinárodní soutěže plynových balonů o Pohár Hůlky a Wandase v Praze.

V březnu roku 1971 obdržel pilotní diplom a stal se jedním z prvních poválečných pilotů plynových balonů v Československu. Díky jeho aktivitám se záhy stal instruktorem a potom i inspektorem balonového létání.

Také jeho zásluhou byl do Československa dovezen v létě 1978 první horkovzdušný balon OK-8006 od firmy Cameron z Anglie, pro který vytvořil vzhledem k jeho profesi malíře, grafika a ilustrátora také grafický design jeho vzhledu. I proto byl pak vybrán, aby jako inspektor plynových balonů byl přeškolen rakouským instruktorem a stal se tak prvním pilotem horkovzdušných balonů v poválečném Československu.

Vykonával funkci vedoucího letového provozu Balon klubu Praha. Jako instruktor a inspektor vycvičil celé generace dalších pilotů v Československu. Jako zkušební a zalétávací pilot pustil, 31.7.1983 po imatrikulaci, do provozu první horkovzdušný balon československé konstrukce OK-3010. Létal také na první československé horkovzdušné vzducholodi. Byl úspěšných sportovcem. Vyhrál celou řadu soutěží v balónovém létání doma i v zahraničí.

 

Ing. Aleš KUBÍČEK

 „Za celosvětově uznávanou konstrukci a kvalitu výroby horkovzdušných balonů a za  přínos v rozvoji tohoto oboru“

Ing.  Aleš Kubíček, v roce 1991 založil firmu na výrobu horkovzdušných balonů a byl konstruktérem prvního novodobého českého horkovzdušného balonu. Díky své technické erudovanosti a houževnatosti se jeho firma brzy stala známou kvalitou výroby a dostala se mezi elitu v tomto oboru. Firma ročně vyrobí cca 90 balonů, čímž se řadí mezi největší výrobce ve světě. Ve svém výrobním programu má vedle standardních obalů  balonů ve 28 typech a velikostech i vlastní koše a hořáky a zabývá se i vývojem  a výrobou balonů zvláštních tvarů pro reklamní účely. 

Týden před předáváním ocenění přijala Balónová komise FAI (CIA) usnesení o zařazení Ing. Aleše Kubíčka do CIA International Balloon & Airship Hall of Fame. Tam bude v srpnu 2024 zařazen jako úplně první Čech v historii! 

Váš,

Standa Berkovec

Stream z oslavy oceněných: Vratislava Hlavatého a Ing. Aleše Kubíčka

 

                                                                                      

 

Čtěte více

Umělá inteligence a média - seminář - středa 22.5.2024

Umělá inteligence a média - seminář - středa 22.5.2024

Má poslanecká kancelář v Žebráku u Berouna.

Má poslanecká kancelář v Žebráku u Berouna.

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

-->