Akce Anthropoid neboli Lidoop a nenápadný dům ve Westminsteru

Nenápadný dům ve Westminsteru Dům Porchester Gate  na adrese Bayswater Road W2 se od ostatních ničím neliší. Typický poschoďový dům, kolem kterého projíždějí londýnské taxíky a poschoďové autobusy, v přilehlém parku majitelé venčí své psy a v nedaleké hospůdce štamgasti popíjejí svého Guinesse. Poprvé jsem ho nemohl najít, i když mi na našem velvyslanectví popsali cestu. Při mé druhé návštěvě jsem kolegovi Mílovi Röznerovi tvrdil, že tam trefím – a taky jsem chvíli kufroval. Prostě tenhle dům vybrali tehdy dobře – je sice velký, ale tak běžný a nenápadný, že je vlastně schovaný na veřejném místě. To, co se tam plánovalo od října 1941, bylo přísně utajeno. Naši parašutisté se tam připravovali na operaci Athropoid. Když jsem tehdy požádal seriózního pána v saku o vyfotografování a řekl mu o pamětní desce vysoko nad námi, bez váhání klekl na zem, udělal mi tuhle fotku a velmi srdečně poděkoval za hrdinství našich pilotů v bitvě o Británii. A pak že jsou Angličani studený čumáci! A tak jsem se na Bayswater Road W2 za poslední roky dvakráte s úctou poklonil u nenápadného domu pod nenápadnou pamětní deskou všem nenápadným hrdinům bitvy o Británii a Československo. Foto: neznámý gentleman a S.B.

30.05.2022

Sen mnohých z mého mládí - robot na skládání Rubikovi kostky prostřednictvím robota FEL ČVUT

https://youtube.com/shorts/3iN7H85ZZGg

 

Budoucí přednášející našich žáků základních škol v podání robota FEL ČVUT

https://youtube.com/shorts/VZzxKOb9Zz0

 

 

Čtěte více

BUGATTI RALLY SOLO BRESCIA 2023 - Karlovy Vary

BUGATTI RALLY SOLO BRESCIA 2023 - Karlovy Vary

Mezinárodní setkání historických vozů Bugatti Brescia 2023 in the Czech Republic se uskutečnil v České republice poprvé.

Na čtyři desítky automobilů Bugatti převážně typu Brescia, vyráběného v letech 1920 až 1926, v ponělí 11. září navštívily Karlovy Vary - Grandhotel Pupp.

Knihovna matka cest - Slaný - čtvrtek 12.10.2023

Knihovna matka cest - Slaný - čtvrtek 12.10.2023

 

Aneb vracím knihu

Slánská knihovna – nyní Knihovna Václava Štecha, o kterém můj táta natočil film, je moje první Alma Mater.

Sklárna Rückl v Nižboru slaví výročí: 120 let. Přišli jsme také blahopřát!

Sklárna Rückl v Nižboru slaví výročí: 120 let. Přišli jsme také blahopřát!

Legendární česká sklárna Rückl oslavila v sobotu 2. září 2023 své 120. narozeniny.

-->