Dědeček Automobil - anketa - Senát - 29.5.2023

V pondělí 29. května 2023 bylo po dvou letech (díky Covidu) "Slavnostní vyhlášení 18. a 19. ročníku ankety "Dědeček Automobil"! Vyhlášení se konalo v Hlavním sále, který je vysoký 10,5 metru a prostupuje obě patra paláce. Svými rozměry 24 × 12 metrů byl v 17. Století po Španělském sále Pražského hradu největším sálem v Praze. Původně sloužil jako nástupní prostor k reprezentačním místnostem: stávala v něm osobní stráž vévody a návštěvníci z něj byli uváděni do přijímacích salonků k audienci. Výzdoba sálu je především oslavou válečnického umění Albrechta z Valdštejna. Nástropní freska zpodobňuje boha války Marta na válečném voze. Podle některých historiků je zde jako bůh války zpodobněn právě Valdštejn a hvězda nad jeho hlavou představuje planetu Mars. Skicu kompozice načrtl Baccio del Bianco (1623), fresku pak vymaloval Domenico Pugliani (1628). Obě menší postranní pole ve tvaru kartuší znázorňují válečné trofeje. 18. a 19.  ročníky Ankety Dědeček automobil, kterou tradičně vyhlašuje Mobile muzeum České republiky, se letos  konalo pod záštitou místopředsedy Senátu, Jiřího Oberfalzera a za moderací akce, pana poslance Stanislava Berkovce. Hudební doprovod vhodným výběrem skladeb, zajišťoval Jaroslav Svěcený s klavírním doprovodem. (viz. prolink TikTok). Mimo předání cen vítezným automobilům, byly předány i další ceny a byla připomenuta úloha zakladatele našeho autoprůmyslu barona Theodora von Liebiga, jehož 150. výročí narození jsme oslavili v roce 2022.  Anketa z oboru historického motorismu, která dokládá, proč je Česko automobilovou velmocí, vznikla v Libereckém kraji a připomíná motoristické svátky a výročí. Tato prestižní oborová soutěž propaguje veteránský motorismus a usiluje o jeho uznání coby nedílné součásti automobilového průmyslu. Za cíl si klade podporu a iniciování vzniku Národního automobilového muzea, resp. podniku dokumentujícího, proč je Česko automobilovou velmocí.   Váš, Standa Berkovec   Prolink na TikTok - vystoupení houslisty Jaroslava Svěceného:  

08.06.2023

Čtěte více

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota    2. září 2023

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.

 

 

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu

Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky.
Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury.

I

-->