Excelentní Vratislav Kulhánek byl kmotrem knížky

Jak už to bývá v pohádkách zvykem a vlastně i lidských životech, u narození bývají sudičky nebo kmotři.

26.01.2019

Jeden křest s účastí emeritního předsedy představenstva společnosti Škoda Auto pana Vratislava Kulhánka se udál v pátek 18. ledna v Liberci. Šlo o knížku Liberecká továrna na automobily.

Vydavatel delší dobu marně listoval v motoristických encyklopediích a hledal i na výstavách informace o českých historických automobilech či motocyklech. Čas od času spatřil zmínku o Škodě či Tatře, ale co ty ostatní? Co  taková RAF, KAN, Walter, Wikov, Aero, Praga, Z a další? Celkem bylo u nás na 100 producentů dopravních prostředků, z toho necelá třetina vyráběla dvoustopá vozidla. O některých se už knížky napsaly, ale jak k tomu přijdou ty opomíjené? Je to spravedlivé? Není, řekl si a začal shromažďovat informace o jedné z nejstarších a nejúžasnějších automobilek založené Theodorem von Liebiegem, pionýrem automobility. To, že nejznámější Liberecké značce předcházela výroba v továrně Chrisiana Linsera pod stejným jménem Linser a motocyklů Zeus a následně výrobu převzala společnost Laurin a Klement je možné se dozvědět v nové knížce Liberecká továrna na automobily.

Autor knížky před zahájením křtu dostal následující verše:

Kniha

Pan Holata napsal knihu,
pořádá její křest.
Je to člověk přičinlivý,
to on tedy jest.

Líbí se mu stará auta,
ženy ale mladší.
Auta se mu líbí cizí,
Česká má však radši.

Jeho kniha v knihkupectví
za výlohou září,
na to se pan Svatopluk
moc příjemně tváří.

Knihu spousta fotek zdobí,
to musíte vidět!
Opravdu se autor knihy,
nemá za co stydět.

Je to kniha nenápadná,
velká není dost.
Co však se týče obsahu,
absolutní skvost,
Libereckým patriotům
obzvlášť pro radost.

(autor veršů: Hana Hadrabová)

A co bylo dál?

U podia stál úžasný červenozlatý De Dion-Bouton z roku 1906, stejného roku, kdy Linser vyrobil první auto Voituretu a představil ji na výstavě ve Vídni. Když krátce po 10.30 zazněly první tóny Symfonie C moll „Osudová“ Ludviga von Betthovena a na velkoplošné obrazovce za jevištěm byla puštěna projekce, ztichlo a zpozornělo celé první patro obchodního centra LBC, kde se akce konala.

Foto z akce

Poté motocyklový gurmán Standa Berkovec uvítal všechny přítomné a začal moderátorský koncetr profesionála, za kterým se promítala loga Syndikátu novinářů ČR a RAF.

První blok křtu pokračoval rozpravou o unikátním De Dion-Boutonu, projekcí připomínající oslavy 100 let RAF a písní věnované Janu Palachovi. Druhu část zahájil rozhovor s Vratislavem Kulhánkem, byl vyzvednut vliv Technické univerzity na společenské klima v Liberci i jako úvod k šotu o Czech Innovatin Expo.  Mezi přítomnými byl předseda expertní rady Platforma VIZE 0 Roman Budský. Toho moderátor využil a položil otázky k jeho projektu resp. filozofii projektu 0 mrtvých na silnici. Poté už následoval očekávaný křest.
Slavnostního aktu se ujali Vratislav Kulhánek, Roman Budský a Jiří Bláha, hostitel, zpěvák, vyučený automechanik, pekař atd.

Máte zájem o informace z dění kolem RAFky? Pokud ano, doporučujeme Vám knížku si v našem e-shopu objednat, koupit, přečíst a radovat se z první dvojjazyčné knížky o Liberecké továrně automobilů. Přejeme mnoho zdaru a hrom do silnice!

Julia Sudogan
ředitelka křtu
 

Čtěte více

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

Aeroklub ČSR - Balon Klub Praha - ocenění diplomy

Aeroklub ČSR - Balon Klub Praha - ocenění diplomy

Slavnostní udílení ocenění pro osobnosti Čs. letectví v roce 2024

Slavnostní udílení ocenění pro osobnosti Čs. letectví v roce 2024

-->