Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky. Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury. I

30.08.2023

Vím o čem mluvím – byl jsem v partě, která v čele s uměleckým kovářem Viktorem Stříbrným začala v roce 1983 - 4 provozovat na soukromých zahradách v kladenském Podprůhonu „Kladenské dvorky“, výtvarnou výstavu těch, kteří zrovna nepatřili k tomu správnému výtvarnému proudu socialistického realismu. Zakládajícím té kapely byl také Jirka Škrába. Stejný Jirka, který je už po mnoho let můj kamarád, stejný Jirka, který je stále frontmanem a basákem této kapely. A tak se stalo že letos opět stál na pódiu spolu s úspěšnou sestavou, které hraje nepřetržitě od roku 2010. Jaroslav Číž – kytara, zpěv, Petr Doleček, sólová kytara a vokály, Dušan Thon – bicí, Jirka Škrába – basová kytara a zpěv, Marek Matějka – excelentní zvuk a světla. Festival Ikarosfest provozují už neuvěřitelných sedm let. Neuvěřitelných proto, že celodenní program, naplněný vždycky skvělými kapelami a také bezvadným programem pro děti, provozují nákladem přibližně 30 až 40 tisíc. Korun českých! Vstupné je pochopitelně zdarma. A navíc je to celé benefiční akce pro nadační fond Mathilda, který vychovává psy pro slabozraké a nevidomé. Samozřejmě že děti dostávají ještě sladké (cukrárna Letná Libušín, Biopekárna Zemanka) a chytré (Lego) ceny! Takže Vám musí být jasné, že všichni účinkující vystupují bez nároků na honorář. A samozřejmě i výtěžek z prodeje občerstvení je benefiční (restaurace Komunál Libušín). A k tomu patří ještě perfektní servis – pochopitelně díky péči dalších partnerů – město Libušín, dobrovolní hasiči Smečno, naše slánské kadibudky se srdíčkem Toi-Toi, Rádio Relax a Kladenský deník. Za těch sedm let je to už stálá parta kamarádů, kde se kromě Ikarosu mění jen vystupující kapely. Ale to jsou taky kamarádi – muzikanti z celé republiky. Letos country kapela Kudy kam, další kamarád – „český Adrea Bocelli“ Radek Žalud, Shiva Rock Diva, Generační problém (bigbít). Pro děti už léta tradičně Bára Ladrová se svými kamarády, která se mimo jiné věnuje handicapovaným dětem v projektu Spolu ze srdce. Letos přijel ještě Doktor Klaun kterého děti znají z nemocnic. Možná si kladete otázku, co dělá na takovém festivalu nadační fond Mathilda. Není to tak úplně náhodou. Jirka Škrába už po mnoho let věděl, že díky úrazu z mládí bude muset hrát nikoli z listu, ale zpaměti. A tak vznikla spolupráce s noblesní paní hraběnkou Mathildou Nosticovou a jejím fondem. Vždycky si na náš festival udělala čas a přijela - z italských hor nebylo tak jednoduché. Před dvěma lety naposledy… My všichni na ni s láskou vzpomínáme. Tak když se tak ohlédnu za letošním ročníkem, vzhledem k situaci v české společnosti a státě musím uznat, že kromě Jirky Škráby nepostrádá občanskou statečnost spousta mnohem mladších kamarádů a přátel festivalu. A je to pro mě stejné světlo naděje, jako tehdy v osmdesátkách na Kladně. 

 

Standa Berkovec

Foto: Jiří Skála (kamarád ze skautského oddílu Slaný, než nám ho zakázali)

 

skladba skupiny Ikaros:
"Generační problém Ikarosfest Libušín 2023 - Konopí"

Čtěte více

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota    2. září 2023

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.

 

 

Železnorudská / Česká Sekera / MČR - sobota 5. srpna 2023

Železnorudská / Česká Sekera / MČR - sobota 5. srpna 2023

V sobotu 5. srpna 2023 se soutěžilo v Železném Brodě v kategoriích muži, ženy, junioři. Soutěžilo se na na třech terčích. Terč bude z topolu, barva terče dle mezinárodních pravidel, střed terče černý, ostatní kružnice červené. Házelo se 36 hodů rozdělených na 6 kol po 6 hodech.

-->