Je úterý, 21. srpna 2018

Je úterý, 21. srpna 2018. Přesně před 50 lety, také v úterý, jsme byli obsazeni vojsky Varšavské smlouvy. Byl jsem v té době s rodiči v Bulharsku a nemohli jsme se vrátit.

23.08.2018

Hlídali nás vojáci a my na dlouhých vlnách poslouchali Československý rozhlas. Nikdy nezapomenu na hlasatele Slávu Volného.Možná právě on a právě tehdy rozdmýchal moji lásku a obdiv k rozhlasu. To jsem ještě netušil, že budu jednou ve stejných studiích a v několika případech i se stejnými lidmi vysílat slavný pořad Mikrofórum ve stejně převratné době - v listopadu a prosinci 1989. I když době zdaleka ne tak tragické, jako byl srpen 1968. Nikdy nezapomenu na to, jak mi Honza Tříska vyprávěl o statečném rozhlasovém vysílání ve studiu v Liberci. Devět mrtvých, tankem zbořená část podloubí na náměstí, Radan Kuchař a další horolezci z oddílu Český ráj, kteří vyvěsili československou vlajku na věži liberecké radnice... Pan doktor a předseda senátu Přemysl Sobotka mi vyprávěl, jak zažil při svém nástupu do nemocnice po studiích praxi válečného chirurga. No a mým zásadním muzikantským vjemem dvanáctiletého kluka, jehož kamaráda Roberta Zubáka nabourali vojáci a strávil téměř rok v nemocnici, byly písně Karla Kryla. Byly a jsou tak silné, odvážné a pravdivé, že se jich někteří lidé bojí dodnes.

Galerie fotek

Proto, právě proto, jsem uspořádal na vlastní náklady už počtvrté v našem regionu koncert "Remember Karel Kryl". Také proto, že po mnoha setkáních a vysíláních v rozhlasových studiích jsem se s Karlem Krylem viděl naposledy právě na slánském náměstí. A také a zejména proto, že můj kamarád  a vynikající muzikant Pavel Foltán s Karlem několik let koncertoval.

Přijel s dalším kamarádem a skvělým kytaristou, Petrem Bublákem, a zahráli. Koncert Foltán bandu byl skvělý. Publikum také. Město pomohlo a půjčilo mi jeviště. A to všechno dohromady ve mě posílilo optimismus v tom, že přes všechny nablblé a neuctivé protesty najmutých dětí, které v té době ani nebyly na světě, Slaňáci nezapomněli. Na zbytečně zmarněné životy, zvůli tehdejších režimů i na Karla Kryla. Na rozdíl od tehdejších režimů nám jeho písně mají pořád co říci. To bylo pro mě úterý 21. srpna 2018.

Standa Berkovec
 

Čtěte více

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota    2. září 2023

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.

 

 

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu

Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky.
Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury.

I

-->