Konference o bezpečnosti v silniční dopravě - čtvrtek 20. října 2022

KONFERENCE

hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, Ministerstva dopravy a Evropské rady pro bezpečnost dopravy

na téma

 

Zvyšování bezpečnosti mladých a začínajících řidičů.

(řidičský průkaz již v sedmnácti letech)

 

Deset let zkušeností, bezúhonnost, ani kapka alkoholu, žádné drogy a za porušení silničních pravidel přísné pokuty. To jsou předběžné detaily z připravovaného silničního zákona, který umožní usednout za volant sedmnáctiletým řidičům.

K tomu se připojuje institut tzv. mentorů, kteří mají začínajícím řidičům/kám pomoci nasbírat první zkušenosti v provozu.

Novela silničního zákona by měla platit od roku 2024 a zahrnuje jen ŘP skupiny B - osobní automobil. Tedy projde-li novela parlamentem, generace dnešních 15ti letých bude první, která ji využije.

Pro mentora to nebude jednoduché... . Musí splnit dvě základní podmínky: bude sedět na sedadle spolujezdce, vedle začínajícího řidiče/ky. A musí být úplně střízlivý (0,00 % alkoholu!!).
Ze zákona jej budou policisté prověřovat, jako řidiče při běžné dopravní kontrole. Za přestupek může být mentor pokutován. Dosavadní návrh je v hodnotách: 5 tis. na místě nebo 7-25 tis. ve správním řízení. Další varianty penalizací jsou stále posuzovány... . Mentor třeba nesedí na místě nebo když mladý/á greenhorn/ka vyrazí "sám/a".

Hlavni podstata však je, že sednáctiletý/á řidič/ka složí zkoušky v autoškole na ŘP - "B". Ŕídit sám bude moci až po dovršení 18ti let. Ale už bude mít roční praxi na silnicích!!

Novela ale obsahuje i "Řidičský průkaz na zkoušku". Tedy pro ty, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky. Pokud během zkušební lhůty spáchá závažný přestupek (seznam přestupkům se chystá - půjde o 6ti bodové přestupky), čeká ji/jeho, psychologická přednáška (4 hod.!) a evaluační jízda! Ke splnění bude mít 3 měsíce.
Jinak ŘP:  pá-pá!!!

Na Slovensku toto opatření vedlo ke snížení nehodovosti mladých.

Předpokládá se, že mentalita mladých řidičů je v Česku obdobná.

 

Přeji Vám bezpečný návrat z Vašich cest.

Váš Standa Berkovec

 

foto: Jar. Švehla
(kliknutím na soubor fotografií se zlepší jejich kvalita)