Kosmonautika v Evropské unii a následně i v České republice - 2024

ESA bude mít letos rekordní rozpočet. Česko pošle 48 milionů eur, Slováci tři miliony eur... .

06.03.2024

 

Evropská vesmírná agentura bude letos pracovat s největším rozpočtem ve své historii. K dispozici bude mít 7,79 miliard eur (10% nárůst), přičemž 5,23 miliard poskytnou členské země.

Bez Německa, Francie a Itálie by to nešlo

Česko přispěje 48,4 miliony eur a Slovensko 3,5 miliony, hlavním tahounem, ale bude velká průmyslová trojka Německo (1 171,6 mil. eur), Francie (1 048,4 mil. eur) a Itálie (881,2 mil. eur).

 

 

Dvě miliardy na dálkový průzkum Země

Téměř třetina veškerých zdrojů ESA – 2,37 miliard eur – letos zamíří do projektů dálkového průzkumu Země (Earth Observation), kterému vévodí třeba program Copernicus a jeho konstelace družic Sentinel. Nepřetržitě monitorují zemský povrch a na výsledek se můžete podívat třeba v prohlížeči čerstvých družicových snímků EO Browser.

Miliarda eur pro Galileo aspol.

Druhým největším žroutem – 1,05 miliard eur – bude samozřejmě navigace. Tedy vše, co má něco společného s evropským družicovým systémem Galileo, které používáte společně s dalšími systémy pokaždé, když na mobilu spustíte navigaci. Je tedy dobré si připomenout, že je Galileo opravdu vaše a funguje jen a pouze díky daňovým poplatníkům členských zemí ESA/EU.

Miliarda eur pro kosmickou dopravu

A konečně třetím největším žroutem bude kosmická doprava – 1,03 miliard eur –, kterou si od loňského roku musí ESA nakupovat v zahraničí, protože ji došly rakety Ariane 5 a celá komunita netrpělivě čeká, kdy po mnoha odkladech vzlétne její nástupce Ariane 6. 

Na nový velkokapacitní raketový nosič přitom nečekají pouze evropské programy (včetně Galilea, které potřebuje na oběžnou dráhu vystřelovat další a další družice satelitní navigace), ale třeba i americký Amazon. Ten si totiž sjednal podstatnou část přepravní kapacity pro svůj satelitní internet Kuiper právě u evropských partnerů a pro Ariane 6 to bude hotový zlatý důl.

Ariane 6 (snad) vzlétne na přelomu jara a léta

Program Ariane 6 se zpozdil o čtyři roky, což je bez debat gigantická ostuda. A byť Evropané nastalou situaci omlouvají mimo jiné pandemií kovidu a dalšími okolnostmi, stačí se podívat přes oceán na neskutečný drajv SpaceX, anebo třeba na Činu a její lunární misi.

Nelze tedy než doufat, že Ariane 6 letos už opravdu konečně vzlétne, přičemž aktuální okno je někdy mezi červnem a červencem 2024. Dokud nebude Šestka hotová, bude muset ESA chodit s prosíkem k Elonovi a nakupovat kapacitu na falconech.

Takový je tedy stav "Evropské kosmonautiky", které jsme také členem a i s dosti velkými příspěvky!!

Váš,

Standa Berkovec

 

 

 

Čtěte více

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

Aeroklub ČSR - Balon Klub Praha - ocenění diplomy

Aeroklub ČSR - Balon Klub Praha - ocenění diplomy

Slavnostní udílení ocenění pro osobnosti Čs. letectví v roce 2024

Slavnostní udílení ocenění pro osobnosti Čs. letectví v roce 2024

-->