Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

05.09.2023

Tradičně začíná folklórní a taneční soubor Mateník, který hraje a tančí před Královickou hospůdkou. Potom přijíždí kočáry pro vážené hosty. Za nimi spanilá jízda na koních s královickou vlajkou, v čele se starostou Luďkem Šofrem. Pochopitelně že při vítání nechybí dožínkové koláče a další dobroty. Letos to byly dožínky obzvláště významné – historicky doložené jubilejní devadesáté!

Navíc spojené se 105. výročím založení Československa, což letos připomínala limitovaná edice slánského piva Antoš s portréty našich prezidentů. Jako host k nám tradičně zavítala paní Věra Libichová, tajemnice Spolku pro obnovu venkova, dále paní Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje, pan Ladislav Chlupáč – senátor a litoměřický patriot, místostarosta Královského města Slaný pan Radek Vondráček a také zástupce poctivých statkářů tradiční dynastie Nováků Pavel. U královické kapličky potom pan farář Cyril Kubánek v modlitbě poděkoval za úrodu a požehnal dožínkovému věnci. Stalo se už tradicí, že první písní v podání Hora Bandu a Estrádní skupiny z Pozdně je vždycky oblíbená píseň T.G. Masaryka “Ach synku synku“. Letos také pan farář slavnostně pokřtil zpěvník písní velkého doyena kultury v našem regionu – Járy Ulricha, který je ještě o čtyři roky starší než 90 let doložené tradice dožínek v Královicích! Mimo jiné je i autorem Královické hymny. Popravdě řečeno – Jára sklidil za svůj projev, a samozřejmě také za celoživotní práci v oblasti kultury, největší potlesk od všech přítomných. Hosté kromě dožínkových věnců a kazety z pivovaru Antoš dostali také pamětní listy, které tradičně připravil náš „písmák“ a badatel, autor mnoha knih o našem regionu Václav Valerián Kýzl. A já jako vyučený knihtiskař oceňuji excelentní práci, kterou odvedla tiskárna Domanja (www.tiskarnadomanja.cz). Ale tím program zdaleka nekončil! Kromě nových chodníků vybudovali v Královicích s pomocí Středočeského kraje dvě nové stezky pro pěší – Dančí stezku a Včelí stezku, která má 5 stanovišť se sladkou prémií na šesté zastávce, kterou je Královický dvůr s vyhlášenou gastronomií. A pochopitelně se známým koňáckým areálem, ve kterém čekal na hosty Královických dožínek strhující a pestrý program. To vše profesionálně moderoval Aleš Suchánek. Myslím, že občané Královic – i ti čestní občané, mezi které patří i pan prezident Václav Klaus a Lucie Bílá – mohou být na svoji obec pyšní. Na obec, která má starostu, který se opravdu umí starat – Luďka Šofra. A tak se nedivte, že jsem na začátku napsal, že moderovat v Královicích je radost! 

Standa Berkovec

Foto Jiří Skála a Jitka Krňanská

Královice - záznam z MČR Working equitation Královice
(proklikněte fotografii - spustíte záznam YouTube)

 

Čtěte více

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.

 

 

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu

Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky.
Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury.

I

Železnorudská / Česká Sekera / MČR - sobota 5. srpna 2023

Železnorudská / Česká Sekera / MČR - sobota 5. srpna 2023

V sobotu 5. srpna 2023 se soutěžilo v Železném Brodě v kategoriích muži, ženy, junioři. Soutěžilo se na na třech terčích. Terč bude z topolu, barva terče dle mezinárodních pravidel, střed terče černý, ostatní kružnice červené. Házelo se 36 hodů rozdělených na 6 kol po 6 hodech.

-->