Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

05.09.2023

Tradičně začíná folklórní a taneční soubor Mateník, který hraje a tančí před Královickou hospůdkou. Potom přijíždí kočáry pro vážené hosty. Za nimi spanilá jízda na koních s královickou vlajkou, v čele se starostou Luďkem Šofrem. Pochopitelně že při vítání nechybí dožínkové koláče a další dobroty. Letos to byly dožínky obzvláště významné – historicky doložené jubilejní devadesáté!

Navíc spojené se 105. výročím založení Československa, což letos připomínala limitovaná edice slánského piva Antoš s portréty našich prezidentů. Jako host k nám tradičně zavítala paní Věra Libichová, tajemnice Spolku pro obnovu venkova, dále paní Lucie Cirkva Chocholová, předsedkyně Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Středočeského kraje, pan Ladislav Chlupáč – senátor a litoměřický patriot, místostarosta Královského města Slaný pan Radek Vondráček a také zástupce poctivých statkářů tradiční dynastie Nováků Pavel. U královické kapličky potom pan farář Cyril Kubánek v modlitbě poděkoval za úrodu a požehnal dožínkovému věnci. Stalo se už tradicí, že první písní v podání Hora Bandu a Estrádní skupiny z Pozdně je vždycky oblíbená píseň T.G. Masaryka “Ach synku synku“. Letos také pan farář slavnostně pokřtil zpěvník písní velkého doyena kultury v našem regionu – Járy Ulricha, který je ještě o čtyři roky starší než 90 let doložené tradice dožínek v Královicích! Mimo jiné je i autorem Královické hymny. Popravdě řečeno – Jára sklidil za svůj projev, a samozřejmě také za celoživotní práci v oblasti kultury, největší potlesk od všech přítomných. Hosté kromě dožínkových věnců a kazety z pivovaru Antoš dostali také pamětní listy, které tradičně připravil náš „písmák“ a badatel, autor mnoha knih o našem regionu Václav Valerián Kýzl. A já jako vyučený knihtiskař oceňuji excelentní práci, kterou odvedla tiskárna Domanja (www.tiskarnadomanja.cz). Ale tím program zdaleka nekončil! Kromě nových chodníků vybudovali v Královicích s pomocí Středočeského kraje dvě nové stezky pro pěší – Dančí stezku a Včelí stezku, která má 5 stanovišť se sladkou prémií na šesté zastávce, kterou je Královický dvůr s vyhlášenou gastronomií. A pochopitelně se známým koňáckým areálem, ve kterém čekal na hosty Královických dožínek strhující a pestrý program. To vše profesionálně moderoval Aleš Suchánek. Myslím, že občané Královic – i ti čestní občané, mezi které patří i pan prezident Václav Klaus a Lucie Bílá – mohou být na svoji obec pyšní. Na obec, která má starostu, který se opravdu umí starat – Luďka Šofra. A tak se nedivte, že jsem na začátku napsal, že moderovat v Královicích je radost! 

Standa Berkovec

Foto Jiří Skála a Jitka Krňanská

Královice - záznam z MČR Working equitation Královice
(proklikněte fotografii - spustíte záznam YouTube)

 

Čtěte více

XV. ročník Slánského okruhu - sobota 20.7. 2024

XV. ročník Slánského okruhu - sobota 20.7. 2024

Mongolsko - letecke spojeni Praha - Ulánbátar: START / středa 10.7.2024

Mongolsko - letecke spojeni Praha - Ulánbátar: START / středa 10.7.2024

Beroun - Nižbor - sklárny Rückl - tradice od roku 1846

Beroun - Nižbor - sklárny Rückl - tradice od roku 1846