Lukáš Krpálek - MS Judo medaile - gratulace - Katar 12.5.2023

Lukáš Krpálek náš kamarád, získal stříbrnou medaili na mistrovství světa v judo. V katarském Dauhá až ve finále 12.5.2023 podlehl ruskému soupeři Armanu Adamjanovi, který působil na turnaji jako nezávislý sportovec. V nastavení dostal dvojnásobný olympijský vítěz svůj třetí trest, což rozhodlo. Musíme si ale uvědomit, že Lukáš po nemoci nenastupoval do šampionátu v optimální kondici a hned od začátku měl kvalitní soupeře. Lukáš ve staronové kategorii do 100 kilogramů startoval na MS po osmi letech. Závěrečnou přípravu na šampionát v katarském Dauhá mu zkomplikovala nemoc, kterou musel léčit antibiotiky. V prvním kole jej čekal dvaadvacetiletý Gennaro Pirelli, který loni v prosinci vyhrál Grand Slam v Tokiu. Nepředstavoval na úvod příjemný los. Dvaatřicetiletý český reprezentant měl po minutě a půl už dvě varování, takže byl na hraně třetího trestu, který by pro něj znamenal konec zápasu. Zde jej však podržel "ve hře" jeho trenér Petr Lacina, který jej za cenu vyloučení "nakopl"! Jeho výkřiku "Pojd', pojd'!!!" sice rozhodčí nerozumněli, ale trenér může dávat pokyny svýmu svěřenci pouze v pauzách! Zde však šlo o "hecování"  v čase závodu!!! Lukáš mu okamžitě porozumněl a toto první kolo vyhrál. Bohužel jeho trenér to od rozhodčích "slíznul". Byl suspendován tím, že mohl sledovat Lukášovi zápasy pouze v TV, sice na stadionu, ale ne z lavice u tatami, ve sportovní hale. Tedy bez možnosti poskytovat Lukášovi rady v pauzách !! Ve finále, ale i díky onemocnění, nestačil na Rusa Adamjana. "Snažil jsem se tam nechat zbytek toho, co ve mně zbylo. Nebylo toho moc. Byl to vyrovnaný zápas. Věřím tomu, že kdyby ten zápas byl dřív, ne až šestý, mohlo to třeba dopadnout jinak," přemýšlí Krpálek. K titulům z let 2014 a 2019 (mistrovství světa), které získal ve dvou různých hmotnostních kategoriích, a dvěma bronzovým medailím ze stovky přidal tentokrát druhé místo. Díky tomu si výrazně polepší v olympijském žebříčku, kde měl po návratu do nižší kategorie jen málo bodů. Nyní se bude připravovat na turnaj Masters, který se uskuteční od 4. do 6. srpna v Budapešti. "Před olympiádou si budeme muset vybrat, ve které váhové kategorii bych startoval. Pokud budeme mít splněny obě, pravděpodobně budu chtít startovat v té nižší, ale účast budu chtít mít pojištěnou i v těžké," ví Krpálek. Dosáhnout na úspěchy v jedné váhové kategorii (Rio 2016), a pak přestoupit do vyšší (Tokio 2020), to pro judisty není neobvyklý kariérní posun. Ale vyhrát olympijské zlato v jedné kategorii, získat ho i v té vyšší a zase se vrátit zpět, to je historický unikát. A právě k tomu nyní směřuje Lukáš , který se chce na letní olympiádu v Paříži 2024 kvalifikovat ve skupině do sta kilogramů nebo v kategorii nejvyšší? Ve budme znát v budoucnosti!!   Lukáši, přeji Ti zdraví a sílu v dalších zápasech! V těch nejdůležitějších turnajích však vím, že Ti přináší štěstí Tvoje krásná žena!! Přeji Ti tedy, ať to i tak nadále zůstane a my budeme mít spolu s Vámi další radost!!¨   Zlom vaz, Standa  Berkovec   Prolink - ČT - 1.stream Česká televize -  Lukáš Krpálek - Obrovsky cenná medaile, když vezmu, co všechno jí předcházelo:   Prolink - ČT - 2.stream Český televize - Lukáš Krpálek - Lukáš na MS ničil jednoho soupeře za druhým, až ve finále narazil. Bere stříbro