Návštěva Arménie a Ázerbájdžánu - od středy 31.1. do pátku 2.2.2024

S předsedkyní Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou jsem navštívil se sněmovní delegací Arménii a Ázerbájdžán. 

14.02.2024

Sněmovní delegaci tvořili poslanci napříč politickým spektrem navíc doprovázeni zástupci Národního muzea, Univerzity Karlovy, ČVUT a několika IT firem.

V Jerevanu jsme jednali s předsedou sněmovny Arménie, Alenem Simonyanem, premiérem Nikolou Pašinjanem a prezidentem Vahagnem Chačaturjanem. Navštívili jsme také monitorovací misi EU u arménsko-ázerbajdžánských hranic, kde působí i čeští pozorovatelé.

Právě v oblasti IT se Arménie v poslední době významně profiluje a pro naše firmy se tak zde vytvářejí zajímavé nové příležitosti. Proto se v jerevanském technologickému centru konalo i podnikatelské fórum. Mezi Českou republikou a Arménií existuje i velmi čilá spolupráce v oblasti kultury a vzdělání. Za účelem jeho dalšího rozvoje bylo tedy uzavřeno memorandum mezi "Národním muzeem a arménským Historickým muzeem.“ 

Naše delegace bezprostředně pokračovala pracovním programem v sousedním Ázerbájdžánu, kde nás čekalo mimo jiné jednání s předsedkyní Národního shromáždění Sahibou Gafarovou. 

Bylo o vzájemné česko-ázerbajdžánské meziparlamentní i obchodní spolupráci. V předloňském roce došlo navíc k podpisu memoranda o česko-ázerbajdžánském strategickém partnerství v oblasti energetiky. Loni, kdy si obě země připomínaly jubilejní třicáté výročí od navázání diplomatických styků, se potom na toto téma uskutečnilo i první společné setkání pracovní skupiny.
V bakuské Aleji mučedníků jsme pak společně uctili památku obětí sovětských represí.  

V pátek 2.2. 2024 jsme se ve večerních hodinách vrátili na letiště Václava Havla.

Váš,

Standa Berkovec

Čtěte více

Umělá inteligence a média - seminář - středa 22.5.2024

Umělá inteligence a média - seminář - středa 22.5.2024

Má poslanecká kancelář v Žebráku u Berouna.

Má poslanecká kancelář v Žebráku u Berouna.

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

-->