Sklárna Rückl v Nižboru slaví výročí: 120 let. Přišli jsme také blahopřát!

Legendární česká sklárna Rückl oslavila v sobotu 2. září 2023 své 120. narozeniny.

11.10.2023

Tento významný den, pro který sklárna svým fanouškům připravila speciální program přímo ve svém sídle v Nižboru, jsme nestihli. Dorazili jsme až ve čtvrtek, 5. října, ale čekala nás komentovaná prohlídka a zážitky v podobě foukání a broušení skla.

Sklárna byla založena v roce 1903 Antonínem Rücklem, členem staré rodiny sklářů, jejíž kořeny v Čechách je možno vysledovat až do roku 1846. Ačkoliv ji Rückl zakládal jako poslední, je dnes jedinou stále fungující sklárnou, která díky této rodině vznikla.

Právě tady vyráběli třeba dárky pro britskou královnu Alžbětu II. nebo bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. její výrobky oceňovali i vítězové závodů v ploché dráze, na stadiónu v Praze 6 - Na Markétě. Zdejší skláři tvoří i křišťálové sošky pro nejlepší tvůrce a filmy oceňované Českou filmovou a televizní akademií. Znáte přeci sošky Českého lva, ne?

Stejný zážitek můžete absolvovat stejně jako my, jen se musíte objednat ve sklárně Nižbor!

Až absolvujete prohlídku celého areálu, podíváte se do podnikové prodejny, budete určitě vyhládlí.
Zde je náš tajný tip na výborné občerstvení. Restaurace herce Tomáše Hanáka - dřevěný železniční sklad z roku 1876.

Tomáš Hanák se jej rozhodl zachránit a proměnit v nádražní hospodu. V původních vagonových kupé v lokále, ale i na náklad. rampách, v salonku starého vagonu či na prosluněném perónu. Můžete obdivovat panorama protějšího zámku, a nebo ostře sledovat vlaky od/do Berouna. A pokud se vám nebude chtít domů, přespíte v „hytláku“, služebním vagonu        z r. 1952, ve služebním oddílu vagonu z r. 1948, nebo na odstavné koleji ve služebním oddílu 1957.
Hanák společně s nižborským řemeslníkem Janem Janovským dbali na to, aby maximum původního bylo zachováno, materiály hledali na šrotištích či zdevastovaných nádražích.

Malá VELKÁ RADA: přijeďte ve všední den, nejlépe mimo sezónu. O prázdninách či víkendech bývá plno a kouzlo "Zastávky" se trochu ztrácí. Nelze se divit, vaří skvěle !!

Váš Standa Berkovec

 

 

  Oslava 120 let sklárny Rückl                                                       Prohlídka Zastávky Nižbor s Tomášem Hanákem
                                                       proklikem jsi na YouTube !!!

                                                                   

Čtěte více

BUGATTI RALLY SOLO BRESCIA 2023 - Karlovy Vary

BUGATTI RALLY SOLO BRESCIA 2023 - Karlovy Vary

Mezinárodní setkání historických vozů Bugatti Brescia 2023 in the Czech Republic se uskutečnil v České republice poprvé.

Na čtyři desítky automobilů Bugatti převážně typu Brescia, vyráběného v letech 1920 až 1926, v ponělí 11. září navštívily Karlovy Vary - Grandhotel Pupp.

Knihovna matka cest - Slaný - čtvrtek 12.10.2023

Knihovna matka cest - Slaný - čtvrtek 12.10.2023

 

Aneb vracím knihu

Slánská knihovna – nyní Knihovna Václava Štecha, o kterém můj táta natočil film, je moje první Alma Mater.

Yvonne Přenosilová - poslední rozloučení čtvrtek 14. září 2023

Yvonne Přenosilová - poslední rozloučení čtvrtek 14. září 2023

Yvonne Přenosilová je považovaná za průkopnici českého rhythm and blues a rock and rollu. Jako jediná z českých zpěvaček mohla používat šlechtický titul, byla baronkou.

Odešla z našeho světa v pondělí 11.září 2023. Posledního rozloučení, jako mnoho dalších, jsem se mohl zúčastnit ve čtvrtek 14. září na Novém židovském hřbitově v Olšanech. Obřad vedl vrchní zemský rabín Karol Sidon. Yvonne Přenosilová byla jednou z nejslavnějších zpěvaček šedesátých let. Po okupaci v roce 1968, kdy podepsala petici 2000 slov, emigrovala do Německa.

-->