Sklárna Rückl v Nižboru slaví výročí: 120 let. Přišli jsme také blahopřát!

Legendární česká sklárna Rückl oslavila v sobotu 2. září 2023 své 120. narozeniny.

11.10.2023

Tento významný den, pro který sklárna svým fanouškům připravila speciální program přímo ve svém sídle v Nižboru, jsme nestihli. Dorazili jsme až ve čtvrtek, 5. října, ale čekala nás komentovaná prohlídka a zážitky v podobě foukání a broušení skla.

Sklárna byla založena v roce 1903 Antonínem Rücklem, členem staré rodiny sklářů, jejíž kořeny v Čechách je možno vysledovat až do roku 1846. Ačkoliv ji Rückl zakládal jako poslední, je dnes jedinou stále fungující sklárnou, která díky této rodině vznikla.

Právě tady vyráběli třeba dárky pro britskou královnu Alžbětu II. nebo bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. její výrobky oceňovali i vítězové závodů v ploché dráze, na stadiónu v Praze 6 - Na Markétě. Zdejší skláři tvoří i křišťálové sošky pro nejlepší tvůrce a filmy oceňované Českou filmovou a televizní akademií. Znáte přeci sošky Českého lva, ne?

Stejný zážitek můžete absolvovat stejně jako my, jen se musíte objednat ve sklárně Nižbor!

Až absolvujete prohlídku celého areálu, podíváte se do podnikové prodejny, budete určitě vyhládlí.
Zde je náš tajný tip na výborné občerstvení. Restaurace herce Tomáše Hanáka - dřevěný železniční sklad z roku 1876.

Tomáš Hanák se jej rozhodl zachránit a proměnit v nádražní hospodu. V původních vagonových kupé v lokále, ale i na náklad. rampách, v salonku starého vagonu či na prosluněném perónu. Můžete obdivovat panorama protějšího zámku, a nebo ostře sledovat vlaky od/do Berouna. A pokud se vám nebude chtít domů, přespíte v „hytláku“, služebním vagonu        z r. 1952, ve služebním oddílu vagonu z r. 1948, nebo na odstavné koleji ve služebním oddílu 1957.
Hanák společně s nižborským řemeslníkem Janem Janovským dbali na to, aby maximum původního bylo zachováno, materiály hledali na šrotištích či zdevastovaných nádražích.

Malá VELKÁ RADA: přijeďte ve všední den, nejlépe mimo sezónu. O prázdninách či víkendech bývá plno a kouzlo "Zastávky" se trochu ztrácí. Nelze se divit, vaří skvěle !!

Váš Standa Berkovec

 

 

  Oslava 120 let sklárny Rückl                                                       Prohlídka Zastávky Nižbor s Tomášem Hanákem
                                                       proklikem jsi na YouTube !!!

                                                                   

Čtěte více

XV. ročník Slánského okruhu - sobota 20.7. 2024

XV. ročník Slánského okruhu - sobota 20.7. 2024

Mongolsko - letecke spojeni Praha - Ulánbátar: START / středa 10.7.2024

Mongolsko - letecke spojeni Praha - Ulánbátar: START / středa 10.7.2024

Beroun - Nižbor - sklárny Rückl - tradice od roku 1846

Beroun - Nižbor - sklárny Rückl - tradice od roku 1846