Slánský okruh - 13.ročník - sobota 16. července 2022

Obyvatelé Slanýho se opět po dvou letech nucené kovidové pauze opět setkali mezi veterány. Jedním z hlavních lákadel byl otevřený autobus Praga AN, který náleží do soukromé sbírky slánského sběratele veteránů. Dopolední výstava veteránů na slánským náměstí Jana Masaryka plně zaplnila celou plochu. K vidění byly motocykly, automobily, ale i nákladními vozy a autobusy. Prostě paráda, byla se na co dívat!!   Vlastní závod historických vozidel: "Slánský okruh 2022", s podtitulkem "O pohár starosty královského města Slanýho" se uskutečnil ve své novodobé historii v sobotu již potřinácté. Historie legendárního okruhu však sahá až do roku 1952. O jeho obnovu se před časem zasloužili členové Klubu historických vozidel Slaný. Tradiční setkání veteránů, které jsem moderoval, bylo letos věnováno věhlasné značce Praga, která slaví 115. výročí od svého založení. Váženým hostem závodu, jenž poslal soutěžící startovacím praporkem na trať, byl Emil Příhoda. Letošní devadesátník je vlastníkem největší sbírky automobilů Praga na světě, která čítá na sto deset vozidel a je zanesena na seznamu UNESCO. Emil Příhoda značce Praga zasvětil prakticky celý život. Po přehlídce veteránů na Masarykově náměstí za doprovodu Swing Quartetu Oty Martinovského a poledním startu, se na dvě stovky účastníků závodu rozjely na padesátikilometrovou trasu v okolí, kam kromě zavedených zastávek přibyla letos poprvé i obec Zichovec. Na trase plnili závodníci dovednostní a vědomostní úkoly, přičemž vítězi se stali ti s nejmenším počtem trestných bodů. Než se sečetly výsledky a vyplnily diplomy, užili si návštěvníci sobotní veteránské akce i dvě dobové přehlídky z módního prvorepublikového salónu Ludmily Koláček Zuskové z Kamenných Žehrovic a stejně tak i další doprovodný program a bohaté občerstvení. Absolutním vítězem XIII. ročníku Slánského okruhu, jenž si i odnesl největší pohár, se stal Václav Suchopárek mladší se Škodou Felicia z roku 1963. Dámou letošního okruhu pak byla vyhlášena Jaroslava Sládková ve voze GAZ 21 (Volha) z roku 1966. Prostě povedený sobotní sraz veteránů ve Slaným.   Váš, Standa Berkovec