Slánský okruh - XIV. ročník

Klub historických vozidel Slaný uspořádal za podpory města Slaný, v sobotu 22. července XIV. ročník veteránské soutěže: "Slánský okruh".  Za nádherného počasí se první účastníci sjeli na plochu Masarykova náměstí ve Slaném již před osmou hodinou ranní.

23.07.2023

Nejen motoristé, ale i další příchozí mohli díky tomu celé dopoledne obhlížet přehlídku nablýskaných strojů tuzemské i zahraniční výroby. Nechyběly ani vozy zaoceánské. Největší zastoupení měla osobní auta a motocykly, dále pak vozidla služební, ale i vojenská či zemědělská.

Pro navození dobové atmosféry zahrál z pódia Swing Quartet Oty Martinovského. Akci moderovala moje maličkost. Závodníky i další vážené hosty přivítali starosta Slaného Martin Hrabánek a místostarosta Radek Vondráček.

Tradice Slánského okruhu sahá do roku 1952, kdy se prvním vítězem stal slavný plzeňský závodník František Šťastný na motocyklu Norton. Poslední závod se jel o dva roky později. Poté byl na dlouhé roky přerušen. Členové Klubu historických vozidel Slaný ho obnovili v roce 2010.

Stalo se již tradicí, že každý ročník je věnován nějaké významné osobnosti. Letos byl před zraky všech dekorován za celoživotní působení v oblasti motorismu a zachování tradic veteránských závodů ve Slaném a okolí pan Václav Bečvář (1940). Někdejší učitel v autoškole, automechanik, zakladatel hobšovického muzea zemědělské techniky, předseda Orion klubu Slaný se společně s kolegy a rodinnými příslušníky zasloužil o to, že byl před 33 lety obnoven jiný, neméně slavný, závod do vrchu Knovíz - Olšany, na kterém kdysi závodili, mimo jiné, slavní motoristé jako Eliška Junková, hrabě Lobkowitz, hrabě Kolovrat a další. Stejně tak Václav Bečvář pořádá s kolegy též každoroční závod Stopou slánského Oriona. Obě soutěže jsou oslavou slavné značky a továrny na velocipédy Orion Viléma Michla, která byla ve Slaném založena v roce 1894. Později se fabrika zabývala i výrobou motocyklů téže značky. Firma byla jednou z nejstarších na výrobu jízdních kol a motorek, jednou z prvních v Rakousku-Uhersku.

Po ocenění Václava Bečváře odstartoval v pravé poledne samotný Slánský okruh. Soutěžící v historických autech a na motocyklech projeli Londou a následně překonávali zhruba padesátikilometrový závod doplněný vědomostními a dovednostní úkoly. Soutěž byla i letos určena závodníkům s vozidly do roku výroby 1983. Všechny posádky měly za úkol absolvovat povinné zastávky a získat pokud možno minimum trestných bodů. Letošní kontrolní stanoviště byla umístěna v Pozdni, Zichovci, Třebízi, Malíkovicích, Smečně a Jedomělicích.

Závodníci byli rozděleni do několika kategorií, přičemž vyhlášení vítězů se uskutečnilo krátce po 16. hodině. Oceněn byl i absolutní vítěz, jehož jméno zůstane zvěčněno vedle závodnických legend na vítězném poháru.

Po dojezdu posledního závodníka zpět na plochu slánského náměstí a sečtení všech výsledků,