Yvonne Přenosilová - poslední rozloučení čtvrtek 14. září 2023

Yvonne Přenosilová je považovaná za průkopnici českého rhythm and blues a rock and rollu. Jako jediná z českých zpěvaček mohla používat šlechtický titul, byla baronkou. Odešla z našeho světa v pondělí 11.září 2023. Posledního rozloučení, jako mnoho dalších, jsem se mohl zúčastnit ve čtvrtek 14. září na Novém židovském hřbitově v Olšanech. Obřad vedl vrchní zemský rabín Karol Sidon. Yvonne Přenosilová byla jednou z nejslavnějších zpěvaček šedesátých let. Po okupaci v roce 1968, kdy podepsala petici 2000 slov, emigrovala do Německa.

29.09.2023

Yvonne Přenosilová

Ikona mého mládí, Boty proti lásce, naše setkání u dvojky vína pod Řípem při leteckém dnu, potkávání u kafe při střídání ve studiu, její sklípky v Country rádiu a skvělé nadčasové komentáře, vyprávění o osobnostech až do morku kostí…Tohle všechno mi letí hlavou, když s kamarády a rodinou kráčíme do obřadní síně židovských hřbitovů. Jako vždycky se zdravím s emeritním tajemníkem Federace židovských obcí Tomášem Krausem, na rozdíl od jiných setkání přátel Státu Izrael to je setkání smutné. Pozdravení panu rabínovi Sidonovi a dalším z komunity, najednou se vynoří vzpomínka na dětský památník obětí holocaustu v Jeruzalémě, kde mě smutek zrcadlení tří svíček válcoval stejně jako teď. Krátká upřímná řeč Lídy Rakušanové a zpěvy, neokázalá smutná atmosféra, kterou naplňuje nehraná úcta a zajisté i tradice. Cesta ke hrobu se zdá předlouhá jako nekonečné putování potomků Abraháma, moc rád zdravím Vašíčka Neckáře, který ten kus cesty statečně odpochodoval. Rakev se pomalu utápí v hlíně, květinách a slzách a najednou je tu prázdnota, ve které zní jen prastaré modlitby. Mnoho se nás přišlo rozloučit v upřímném smutku a pokoře.

S jejími písničkami nám zůstane 

                                                        její 

                                                              statečná 

                                                                             duše.

 

Váš Standa Berkovec

Krátký záznam z pohřbu Yvonne Přenosilové

 

 

Čtěte více

BUGATTI RALLY SOLO BRESCIA 2023 - Karlovy Vary

BUGATTI RALLY SOLO BRESCIA 2023 - Karlovy Vary

Mezinárodní setkání historických vozů Bugatti Brescia 2023 in the Czech Republic se uskutečnil v České republice poprvé.

Na čtyři desítky automobilů Bugatti převážně typu Brescia, vyráběného v letech 1920 až 1926, v ponělí 11. září navštívily Karlovy Vary - Grandhotel Pupp.

Knihovna matka cest - Slaný - čtvrtek 12.10.2023

Knihovna matka cest - Slaný - čtvrtek 12.10.2023

 

Aneb vracím knihu

Slánská knihovna – nyní Knihovna Václava Štecha, o kterém můj táta natočil film, je moje první Alma Mater.

Sklárna Rückl v Nižboru slaví výročí: 120 let. Přišli jsme také blahopřát!

Sklárna Rückl v Nižboru slaví výročí: 120 let. Přišli jsme také blahopřát!

Legendární česká sklárna Rückl oslavila v sobotu 2. září 2023 své 120. narozeniny.

-->