Memorandum z dějepisu

Když se minulý týden začalo mluvit o mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny na téma aféry „lithium“, objevila se v médiích informace, že shodou okolností začala rekonstrukce sněmovního sálu a už v něm nejsou ani lavice, takže poslanci by tam neměli na čem sedět.   

08.07.2018

Takže hned poté jsme se začali bavit myšlenkou, že by se ta mimořádná schůze sněmovny sice mohla konat ve Sněmovním sále, ale na zámku v Kroměříži, a to v rámci výjezdního zasedání Poslanecké sněmovny.

Ano, přesně v tom sále, kde od 7. října 1848 do 7. března 1849 zasedal celohabsburský Ústavodárný říšský sněm, který tam byl přesunut po nepokojích ve Vídni a jiných částech monarchie. 
Byla by to půvabná historická paralela. Ten sál na kroměřížském zámku je na ty sněmy zvyklý. A je zvyklý i na objektivy kamer, protože právě tam režisér Miloš Forman před 33 lety natočil některé slavné scény z oskarového filmu Amadeus.

Při té příležitosti mi dovolte jen malé „memorandum“ z dějepisu: V červnu roku 1848 se v Praze konal Všeslovanský sjezd. Měsíc poté zahájil zasedání celohabsburský Ústavodárný sněm ve Vídni a ten byl toho 7. října 1848 přestěhován do Kroměříže. 
Při té příležitosti se tam od začátku prosince konal i kroměřížský Slovanský sjezd. Za účasti tehdejších poslanců jako byli Palacký, Rieger a další velikáni české historie - nejen politické. A byl tam také jeden Havlíček, ale to byl Karel (řečený „Borovský“). Ano, právě ten vlastenec Karel Havlíček, co ve své době pro svou rodnou zemi a pro budoucnost jejího národa vykonal velmi mnoho odvážných skutků. I za cenu velkých osobních obětí. Inu, „bývali Čechové statní jonáci…“

Ta mimořádná schůze sněmovny o lithiu se nakonec bude konat v pondělí 16. října 2017 po obědě v Praze na Malé Straně v jedné zasedačce, kam se těch 200 poslanců holt už tak nějak vtěsná. Ale ta malá dějepisná s prominutím „memory“ o té Kroměříži se nám s tím nostalgickým úsměvem přímo sama nabízela. Skoro na den přesně (tj. 7. říjen 1848 a 16. říjen 2017) bezmála po 170 letech. Inu, kdo se nepoučí z chyb ve vlastní historii, tomu hrozí, že si je někdy zopakuje. 
Myslete na to, až budete v sobotu 21. října dopoledne vstupovat do volební místnosti a mějte šťastnou ruku, vážení voliči.

Stanislav Berkovec
parlamentní poslanec
 

 

Čtěte více

Umělá inteligence a média - seminář - středa 22.5.2024

Umělá inteligence a média - seminář - středa 22.5.2024

Má poslanecká kancelář v Žebráku u Berouna.

Má poslanecká kancelář v Žebráku u Berouna.

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

Oslava nedožitých 80. narozenin Karla Kryla - patek 12. dubna 2024

-->