Mongolsko - Česko v mezinárodní spolupráci - únor 2021

Videokonference mezi  poslanci mongolského Státního Velkého Churalu, členy Skupiny přátel Česka v koordinaci s Velvyslanectvím Mongolska v Praze a  Česka v Ulánbátaru a zahraničními odbory obou parlamentů.  

02.03.2021

Sajn bajnů

Aneb Státní Velký Chural Mongolska a Poslanecká sněmovna ČR v přímém přenosu

Vztahy mezi Mongolskem a Československem i Českou republikou trvají dlouho a vždy byly přátelské. Ať už na poli diplomacie, obchodu, studijních stáží, vědecké spolupráce, pracovních pobytů a dalších oblastí. V roce 1953 byl do Mongolska vyslán první československý velvyslanec. Formálně vznikly 25. dubna 1950 mezi tehdejším Československem a Mongolskou lidovou republikou. Československo bylo až do druhé poloviny 80. let po SSSR druhým nejvýznamnějším mongolským obchodním partnerem. Po rozdělení Československa v roce 1992 Mongolsko navázalo v roce 1993 vztahy s Českou republikou. Česká republika má velvyslanectví v Ulánbátaru. Ale vždy to byly vztahy, založené na osobních kontaktech a vzájemné znalosti obou zemí. Poprvé jsem se o tom přesvědčil jako rozhlasový redaktor na své cestě do Mongolska v roce 1988. Na filozofii těchto vztahů se nezměnilo nic – přestože obě naše země prodělaly od té doby bouřlivý vývoj. Jsem moc rád, že jsem mohl pomoci při organizaci videokonference mezi skupinou přátel ČR ve Velkém Churalu a Meziparlamentní skupinou přátel Mongolska v PS PČR. Uskutečnila se díky tomu, že Česká republika má v Ulánbátaru vynikajícího velvyslance – J.E. Jiřího Brodského. Také díky spolupráci mezinárodních oddělení obou parlamentů a obou skupin přátelství. Byla to, žel Bohu, jediná možnost setkání v této nelehké době, která poznamenala život a cestování na celém světě. Na české straně se videokonference zúčastnili za velvyslanectví Mongolska v Praze Chargé d´affaires a.i. pan Uuganbayar Davaasambuu a pan Pagva Bira Ph.D. Poslaneckou sněmovnu zastoupil předseda skupiny přátel Mongolska p. Daniel Pawlas a její členové pánové Milan Pour a Stanislav Berkovec spolu s p. Michalem Ratiborským. Společnost přátel Mongolska reprezentoval p. Dr. Jiří Šíma, Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu p. Daniel Svoboda a společnost Shark, vyrábějící ultralehká letadla p. Petr Hýl. Na mongolské straně to byl předseda česko-mongolské skupiny přátelství poslanec Battumur Enchbajar, poslanec Enchtajvan Bat-Amgalan, poslanec Sajnchú Ganbátar, J.E. velvyslanec ČR v Mongolsku p. Jiří Brodský a jeho zástupce Josef Kostiha.

Témat ke společné diskusi bylo opravdu hodně a bylo jasné, že vymezený prostor 90 minut na ně nestačí. Kromě aktuálního pandemického stavu to byly konkrétní oblasti – například ratifikace Readmisní dohody a Smlouvy o sociálním zabezpečení v České republice, studentská stipendia, pokles vzájemného obchodního obratu způsobený epidemií Corona viru, ale také rostoucí zájem českých firem o Mongolsko. Byla zmíněna také skutečnost, že stále probíhá návrat koní Převalského z aklimatizační zóny v Česku do volné přírody v Mongolsku. Tento projekt je v obou našich zemích velmi populární. Mě osobně potěšil úspěch výrobků firmy Linet v Mongolsku – tento výrobce nemocničních lůžek sídlí v našem regionu Slánska a je známý po celém světě.

Důkazem provázanosti našich zemí bylo i to, že na konferenci mluvili někteří Mongolové česky a naopak Češi mongolsky. O kvalitní tlumočení se na naší straně postarala Dr. Veronika Kapišovská, na mongolské paní Cerendulam Žamsran. Ale nejdůležitější z celého setkání nebylo tlumočení, ale to, že jsme si POROZUMĚLI a stále si rozumíme. A tak pevně doufám, že budou v nejbližší budoucnosti slova na naší české straně naplněna skutky, že komunikace a spolupráce bude více konkrétní. A že se opět budeme moci setkávat osobně a ne zprostředkovaně přes televizní obrazovky. Protože geografická vzdálenost nikdy nebyla překážkou blízkých setkání a spolupráce mezi Mongolskem a Českou republikou.

 

Standa Berkovec

 

 

 

 

 

Čtěte více

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota    2. září 2023

Královice, 90. výročí Královických dožínek - sobota 2. září 2023

Jubilejní dožínky v KrálovicíchV Královicích, malebné obci u Slaného, mi už po mnoho let dopřávají radost – i čest – moderovat dožínky. Ovšem v Královicích to nejsou ledajaké dožínky!

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Letecký den - Jindřichův Hradec - sobota 26.8.2023

Poslední srpnová sobota patřila na letišti v Jindřichově Hradci "Leteckému dni", který byl z důvodu špatného počasí přesunut ze soboty 5.8.2023. Program oblíbené akce byl opět nabitý. Návštěvníky potěšily ukázky akrobacie, historických vzdušných soubojů, seskoky parašutistů i unikátní letadla. Počasí odložené akci tentokrát přálo a na letiště se přijely podívat stovky návštěvníků.

 

 

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

Ikarosfest - Libušín - sobota 12.8.2023

7 statečných let Ikarosfestu

Aneb festival dobrých lidí a dobré muziky.
Psal se rok 1987 a v Libušíně u Kladna kluci založili bigbítovou kapelu Ikaros. To je věta, která dnes zní docela normálně. Ale tehdy, v okrese Kladno, to byl těžkej ándrgaund a minimálně projev občanské statečnosti. Ať vědomě nebo nevědomky jste se tím zapsali na seznam méně žádoucí kultury.

I

-->