NAPSALI O NÁS ...

Školáci ze Smečna navštívili poslaneckou sněmovnu

Žákům Základní školy Smečno se na podzim tohoto roku naskytla neobvyklá příležitost: využili pozvání pana Stanislava Berkovce, zastupitele města Slaného a člena Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a prohlédli si v jeho doprovodu prostory parlamentu.

Coby osobní návštěva započali svou exkurzi přímo v hlavní budově – Thunovském paláci. Tam již na ně pan Berkovec čekal a nejprve je zavedl do své kanceláře, kde je seznámil s prací poslanců a ukázal jim na televizní obrazovce vstupy do jednání, která v konkrétním dni právě probíhala. Zapůjčil jim též volební kartičku, aby si mohli vlastnoručně ověřit, čím že to vlastně poslanci volí.

Následovala zevrubná obhlídka překrásných interiérů paláce, při níž z davu zaznívaly obdivné povzdechy: „Páni, tady bych chtěl bydlet!“ Děti také poznávaly místa, která vídají v televizi, především proslulé zastřešené nádvoří s pískovcovou kašnou hlídanou kamenným lvem, určené k přímým přenosům České televize. Jeden z nich se tu právě chystal, a než technici vše připravili, mohli si žáci ozkoušet roli komentátora či mluvčího. Někteří při tom vypadali, jako by to byl jejich každodenní chléb.

Tento den byl skutečně nabit nevídanými zážitky, o kterých děti ještě dlouho diskutovaly a rozebíraly je posléze i ve škole: „Víte, že měl v kanceláři ukulele a byl úplně normálně oblečený?“ hlásili ostatním, „a fotil se s námi a lehl si u toho klidně i na zem a jezdí do práce na skútru!“

A zmrzlinový pohár od poslance, to by prý nikdy nečekali… Veškeré získané informace se výtečně hodí do výuky mnoha předmětů, neboť jsou opřeny o vlastní prožitek. Však se také na výsledné verzi článku podíleli žáci v hodinách mediální výuky.

Smečenská základní škola si velice váží tohoto pozvání a cení si času, který jim pan Stanislav Berkovec věnoval.

Článek vytvořili žáci 8. a 9. třídy ZŠ Smečno v rámci hodin mediální výuky

Zdroj: https://kladensky.denik.cz/ctenar-reporter/skolaci-ze-smecna-navstivili-poslaneckou-snemovnu-20191204.html